Tem 16, 2019, 09:50 ös

Son İletiler

Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
91
Havacılık ve Uzay / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: U...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 10:34 ös
Uydu Haberleşme Sistem Çözümleri

Her türlü Kara, Deniz, Hava platformu için uydu haberleşme terminalleri Aselsan tarafından üretilebilmektedir.

Kara Platformları İçin: Sırt Uydu Haberleşme Terminali, Taşınabilir Uydu Haberleşme Terminali, İntikal Ettirilebilir Araç Uydu Haberleşme Terminali, Gezgin Araç Uydu Haberleşme Terminali; Deniz Platformları İçin: AcroSAT Gemi Uydu Haberleşme Terminali, Denizaltı Uydu Haberleşme Terminali; Hava Platformları İçin: Hava Uydu Haberleşme Terminali bunların bazılarıdır.

Bunun yanında, Keşif ve Gözetleme Uydusu Yer İstasyonları ile Uydu Haberleşme Ağı Sistem Kontrol Merkezi de Aselsan tarafından sağlanabilen ürün ve hizmetlerdendir.


92
Havacılık ve Uzay / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: U...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 10:34 ös
Uydu Gönderim Araçları

Burak Uzay Sonda Roketi - Roketsan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı himayesinde Roketsan tarafından uzaya küp uydu göndermek üzere geliştirilmekte olan bir Uzay Sonra Roketidir. 200 km irtifaya çıkması hedeflenmektedir. Uydu gönderim projeleri için ilk aşamasıdır. (miguyan, kaynaksız)


Görsel Temsilidir

MUFA / Mikro Uydu Fırlatma Aracı - Roketsan

Asgari 100kg ve altı yükü 400km irtifaya fırlatması hedeflenen bir mikro uydu fırlatma aracıdır. (miguyan)


Görsel Temsilidir

Şimşek UFA / Uydu Fırlatma Aracı - Roketsan

Asgari 1500kg yükü 700km irtifadaki güneş eş zamanlı yörüngeye fırlatması hedeflenen, çift kademeli ve her kademesinde Sıvı Yakıtlı İtki Sistemi kullanan bir uydu fırlatma aracıdır. (roketsan)Ümit / Uydu İtki Motor Projesi

Proje 2018 yılında başlatılmış olup hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. (UDHB, Miguyan)

93
Havacılık ve Uzay / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: U...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 10:34 ös
MİKRO, NANO VE KÜP UYDULAR

MİKRO UYDULAR

Lagari - STM

STM tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan Lagari uydusu, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, orman ve bitki örtüsünün takibi, genel haritalama, doğal afet takibi gibi keşif gözetleme görevlerini yerine getirecek. Mikro Uydu kategorisinde, 60-65 kg ağırlığında olması planlanmaktadır. (Milli Savunma)

NANO VE KÜP UYDULAR

Küp uydular (CubeSat) çoğunlukla üniversite öğrencilerinin (bazen de şirketlerin) geliştirdiği ve uzaya gönderip çeşitli araştırmalar yaptığı veya uzaya gönderecekleri ürünlerine tarihçe kazandırdıkları bir uydu çeşididir. Üzerlerinde herhangi bir yakıt taşımadıkları için, yörüngeye yerleştirildikten sonra zamanla yeryüzüne yaklaşır ve birkaç ay veya yıl içinde atmosfere girerek yanıp yok olurlar. (Kozmik Anafor)

CubeSat 1U: 10x10x10 ebatlarını,
CubeSat 2U: 20x20x20 ebatlarını,
CubeSat 3U: 30x30x30 ebatlarını işaret etmektedir.

ITÜpSAT1 - İTÜ

CubeSat 1U formatında hazırlanmış ve 2009 yılında uzaya fırlatılmıştır. (Nanosat)TURKSAT-3USAT - İTÜ

CubeSat 3U formatında hazırlanmış ve 2013 yılında uzaya fırlatılmıştır. (Nanosat)BeEagleSat - İTÜ

CubeSat 2U formatında hazırlanmış ve 2017 yılında uzaya fırlatılmıştır. (Nanosat)HavelSat - İTÜ/Havelsan

CubeSat 2U formatında hazırlanmış ve 2017 yılında uzaya fırlatılmıştır. (Nanosat)UBAKUSAT - İTÜ

CubeSat 3U formatında hazırlanmış ve 2018 yılında uzaya fırlatılmıştır. (Nanosat)ASELSAT - İTÜ/Aselsan

CubeSat 3U formatında hazırlanmış ve 2018 yılı sonunda uzaya fırlatılacaktır. (Nanosat)Pirisat - STM

PİRİSAT, 6U (10 cm x 20 cm x 35 cm) boyutu ile nano uydu sınıfında yer alıyor. Takım (constellation) hâlinde kullanılması planlanan uyduların uzaya yerleştirilmesi ile Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) hayata geçirilecek. Uzay tabanlı bir sistem olan OTS, gemilerin açık denizlerde ve tehlikeli sularda, daha güvenli seyrüsefer gerçekleştirmelerine imkân vermesi amacıyla geliştirildi. OTS'yi kullanan bir gemi, sistem üzerinden; adı, çağrı kodları, koordinatları, rotası, hızı, boyutları, gideceği liman ve tahmini varış zamanı gibi detaylı bilgileri yayınlayabiliyor. Bu sayede, gemilere, daha güvenli bir seyrüsefer imkânı sağlanması ve denizcilik otoritelerinin de deniz trafiğini daha sağlıklı izlemesi hedefleniyor. (MSI)Kılıçsat - Aselsan/Meteksan/GUMUSH/THK Üniversitesi

2021 yılının ikinci yarısında uzaya gönderilmesi planlanan bir ar-ge projesidir. Projede Milli ve yerli üretim küp uydu platformu ve yazılımları kullanılacak. (SSB)

Pprojeyle, yerli ve milli olarak geliştirilen x-bant LNA (low noise amplifier-düşük gürültülü yükselteç) modülüne uzayda tarihçe kazandırılacak, seyir halindeki gemiler ile diğer kaynaklardan yayınlanan AIS (automatic ıdentification system-otomatik tanımlama sistemi) verileri toplanarak yer istasyonuna indirilecek. (internet)


94
Havacılık ve Uzay / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: U...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 10:33 ös
UYDU PROJELERİ

UZAYA GÖNDERİLMİŞ ARAÇLAR

RASAT - Tübitak Uzay

RASAT Araştırma Uydusu, Türkiye'nin ve TÜBİTAK UZAY'ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur. TÜBİTAK UZAY tarafından, danışmanlık ya da dış destek alınmadan Türkiye'de tasarlananmıştır. Yüksek çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendislerce tasarlanıp geliştirilen yeni modüllere sahip olan RASAT, Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusudur.

Yörünge özelliği sayesinde Dünya'nın her yerinden görüntü alabilmekte olan uydu tarafından çekilmiş görüntüler gezgin portalından (gezgin.gov.tr) görüntülenebilmektedir.

93kg ağırlığındaki uydunun hizmet ömrünün 3 yıl olması planlanmıştır. 17 Ağustos 2011 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. (Tübitak Uzay, Sektör Harita)
GÖKTÜRK 1 / Telespazio

GÖKTÜRK-1 Projesine ait sözleşme TELESPAZIO ana yükleniciliğinde 2009 yılında imzalanmıştır. TAI projeye tasarım ve geliştirme aşamasında katılmış ilaveten TAI, Aselsan ve Tübitak Uzay çeşitli alt sistemleri geliştirip ana yükleniciye teslim etmiştir.

Proje çerçevesinde USET (Uydu Sistem Entegrasyon Test Merkezi) de TAI bünyesinde kurulmuş ve uydunun uzaya gönderilmeden önceki son testleri bu merkezde yapılmıştır. Göktürk 1, dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü alabilmektedir.

1060 kg ağırlığındaki uydunun hizmet ömrünün 7 yıl olması planlanmıştır. 5 Aralık 2016 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. (TAI, Gunter's Space Page)GÖKTÜRK 2 - TAI

GÖKTÜRK-2 Sistemine ilişkin tasarım, üretim ve test süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri milli olarak TAI tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin İlk Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu olup dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü alabilmektedir.

450 kg ağırlığındaki uydunun hizmet ömrünün 5 yıl olması planlanmaktadır. 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. (TAI, Gunter's Space Page)

TAI ana yükleniciliğinde Tübitak Uzay ve Aselsan da projede yer almıştır.

UZAYA GÖNDERİLMEYİ BEKLEYEN ARAÇLAR

Göktürk-3 - TAI

GÖKTÜRK-3 Projesi ile uzay tabanlı görüntüleme yeteneğinin SAR (Sentetik Açıklıklı Radar) sensörü vasıtasıyla gece ve gündüz her hava şartına geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda proje sözleşmesi 08 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında, GÖKTÜRK-3 Sistemi'nin aşamalı bir yaklaşım ile gerçekleştirilmesi öngörülmekte olup bu maksatla projenin ilk fazında Ön Tasarım fazına kadar olan faaliyetler planlanmaktadır.

TUSAŞ'ın ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü ile ASELSAN AŞ'nin de alt yüklenici olarak görev alacağı projenin 28 aylık Faz-1 çalışmaları kapsamında sırasıyla; Görev Tanımı, Sistem Gereksinimleri, Sistem Tasarımı ve Ön Tasarım Gözden Geçirme safhalarına ait faaliyetlerin yürütülmesi planlanmıştır. (HvKK)

2019 yılında uzaydaki yerini alması planlanmaktadır.Türksat 6A - TAI

TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesine ait sözleşme, 15 Aralık 2014 tarihinde imzalanmıştır. Ülkemizin ilk yerli haberleşme uydusu olacaktır. Proje kapsamında uydunun Yapısal, Isıl ve Kimyasal İtki Alt Sistemleri ile Mekanik Yer Destek Ekipmanlarının Geliştirilmesi, Kablaj Tasarım ve Üretimi TAI sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Uydunun montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri TAI'de kurulu bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (UMET) gerçekleştirilecektir.

16 asıl 4 yedek Ku-bant, 2 asıl 1 yedek X-bant transponder ile donatılmış olan 4250 ağırlığındaki uydunun 2020 yılında tamamlanması, hizmet ömrünün 15 yıldan fazla olması beklenmektedir. (TAI, Gunter's Space Page)

Proje kapsamında Aselsan, Ctech, Tübitak Uzay üretimi çeşitli yerli alt sistemler de uzayla buluşacaktır.İMECE Uydusu - Tübitak

İMECE programı kapsamında TAI ve Tübitak ve üniversiteler işbirliğiyle Tamamen Yerli ve Milli olmak hedefiyle tasarlanmıştır. 2021 yılında uzaydaki yerini alması hedeflenmektedir. (Tübitak Uzay, İnternet)

Detaylar için bkz: İmece ProgramıGELİŞİM AŞAMASINDAKİ ÜRÜNLER

Small Geo - TAI

Small-GEO Haberleşme Uyduları projesi ile yurtiçi ve yurtdışı uydu operatörlerinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak teknik özelliklerde bir sisteme yönelik ön çalışmalar yapılacak ve küresel pazar için de oldukça yeni ve dikkat çekici olan "Small-GEO" konseptinde [nispeten daraltılmış hacimli konfigürasyona sahip, maliyet etkin haberleşme uyduları konseptidir] geliştirilecektir.

1 ila 2 ton kütle aralığında olması ve 16 ila 22 transponder taşıması planlanmaktadır.  sivil haberleşme hizmetlerine ilave olarak askeri amaçlı veri transferi için de kullanılabilecektir. (TAI)

Ön tasarım aşamasında olup kesinleşmiş bir siparişi bulunmamaktadır. (SU)


95
Havacılık ve Uzay / Ynt: 4) Türk Savunma Sanayi: D...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 07:07 ös
Todo:

GLOBQUAD (SSM Kataloğundan)

GLOBQUAD Ýnsansýz Hava Aracý, kompozit kapalý gövdeye ve yüksek taþýma
kapasitesine sahiptir. Kullanýmý oldukça basit olan insansýz hava aracý,
bilgisayarda bulunan yer kontrol istasyonu yazýlýmý sayesinde istenilen
koordinatlarýn atanmasý ile görev tanýmý gerçekleþtirilebilir. Yer kontrol
istasyonu ile baðlantýsý koptuðunda ilk kalkýþ yaptýðý noktaya gelmesi ve
otomatik iniþ yapabilme fonksiyonlarýnýn kumanda üzerindeki istenilen
düðmelere atama iþlemleri yapýlabilmektedir. Müþteri isteði doðrultusunda
arzu edilen faydalý yükler Quadrotor üzerine entegre edilebilir. GLOBQUAD
boyutlarý 1000 mmlik rotorlar arasý mesafeye sahiptir. 15 km'ye kadar
kontrolü saðlanan araç, li-po bataryalar ile 45 dk havada kalabilmektedir.
Sýnýr güvenliði, havadan görüntüleme, haritacýlýk, fotoðrafçýlýk, toplumsal
olaylarýn gözlemlenmesi gibi kullaným alanlarý vardýr.
96
Havacılık ve Uzay / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Dola...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 04:03 öö
Değişiklik Tarihçesi

3 Temmuz 2018: İlk defa yayınlandı.
97
Havacılık ve Uzay / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Dola...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 03, 2018, 12:09 öö
Söylenti ve İhtimaller

Çok rotorlu vurucu iha projesi

Projenin son durumu bilinmemektedir.

Dikey iniş kalkışlı kargo iha Projesi

Projenin son durumu bilinmemektedir.

Gemiye konuşlu iha projesi

50-150 kg faydalı yük taşıması, 180 km iletişim menziline sahip, 10 saat havada kalabilecek bir iha istendiğine dair gazete haberi bulunmaktadır. (Hürriyet)

Vurucu İha Projesi

Projenin son durumu bilinmemektedir. Bir dönem TEI'nin TP-38 motoru bu projelerde kullanılabilir diye düşünce vardı. (?)

Bombardıman İHA'sı - Harp Arge

Yayınlanmış bir görseli bulunmamaktadır. Ar-Ge aşamasında olabilir. (SU)
98
Havacılık ve Uzay / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Dola...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 02, 2018, 11:42 ös
Tarihsel Sistemler

R-İHA-300 - TAI

5,95m rotor çapına, 6,10m uzunluğa, 325 kg kalkış ağırlığına, 50 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. 4 saat üzeri görev yapabilmekte ve 10 bin feet irtifaya erişebilmektedir. 200 km datalink mesafesine ve deniz araçlarından kalkış yeteneğine sahiptir. (Milli Savunma)

Ticari bir ürün olan Mosquito XE kit helikopteri üstünden insansızlaştırılarak ortaya konulmuş bir riha çalışmasıdır. (Kokpit Aero)

R-İHA R10E - TAI

RİHA geliştirmeleri sırasında TAI tarafından ticari bir kit üstünden geliştirilmiş bir projedir. Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.G-İHA / RİHA-G - TAI

TAI tarafından üzerinde çalışıldığı belirtilen gemi konuşlu iha çalışmasıdır. Detaylı bilgi bulunmamaktadır. (SU)Sezgin Rotorlu İHA - Havelsan

Cebit fuarında 2015 yılında sergilenmiştir. Ürüne dönüştüğü bilgisi bulunmamaktadır. (İnternet)

XQ-06 Fi Dolanan Mühimmat - Kartal Savunma

500 gram ağırlığında plastik patlayıcı taşıması ve en az 15 dakika havada hedeflenen 3,5 kg ağırlığında bir dolanan mühimmat olması hedeflenmişti. (Milli Savunma)


99
Havacılık ve Uzay / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Dola...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 02, 2018, 11:42 ös
DİĞER HAVA ARAÇLARI

KARAGÖZ - Balonlu Görüntüleme Sistemi Ürün Ailesi - Aselsan

Karagöz Balonlu Gözetleme Sistemi Ürün Ailesi, havadan sürekli gözetleme, kritik tesis güvenliği, bölgesel haberleşme gibi görev ihtiyaçlarına göre kritik tesisler ile sabit askeri birliklere geniş alan gözetleme, istihbari bilgi ve erken ikaz yeteneği kazandırılması amacıyla geliştirilmiştir. Elektro-optik kamera, radar ve haberleşme rölesi gibi farklı faydalı yük seçenekleri ile değişik görevler için uyarlanabilmektedir. Aselsan üretimi Atmaca ve CATS sistemleri bunların arasındadır. (Aselsan)

Karagöz-S / Aerostat - Aselsan

4.4m çapında ve 35 m3 hacminde olup 20 knot rüzgara dayanıklıdır. Kablosuz veri aktarımı yapmakta ve bataryadan güç almaktadır.

Karagöz-M / Aerostat - Aselsan

5.8m çapında ve 72m3 hacminde olup 40 knot rüzgara dayanıklıdır. Kablolu/kablosuz veri aktarımı yapmakta ve yerden güç almaktadır.

Karagöz-L / Aerostat - Aselsan

15.5m uzunluğunda ve 162m3 hacminde olup 40 knot rüzgara dayanıklıdır. Kablolu/kablosuz veri aktarımı yapmakta ve yerden güç almaktadır.Doruk / Aerostat Ürün Ailesi - Otonom Teknoloji

Doruk, 10 m'den 40 m'ye kadar değişen farklı boylarda balonları içeren su damlası gövde formuna sahip bir aerostat ürün ailesidir. (Otonom)Dolunay / Aerostat Ürün Ailesi - Otonom Teknoloji

Dolunay, 20kg kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip küresel gövde formuna sahip bir aerostat ürün ailesidir. (Otonom)Tepegöz / İnsansız Hava Gemisi - Otonom Teknoloji

Henüz geliştirme aşamasındadır. 30 kg faydalı yük taşıması, 3000 m irtifada bir hafta kesintisiz görev yapabilmesi hedeflenmektedir. (Otonom)


100
Havacılık ve Uzay / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Dola...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 02, 2018, 11:42 ös
DİĞER İHA SİSTEMLERİ

CRH / Çatal Rotorlu Helikopter İHA - Z Sistem

2×2,5 m rotor'a,  1,8 m uzunluğa, 50 kg kg kalkış ağırlığına sahip olup 10 kg kg faydalı yük ile 2+ saat havada kalabilmektedir. 30 km iletişim menziline sahiptir.AKN-3000 Akıncı - Göktürk İHA Sistemleri

Karbon-kevlar malzemeden yapılmış kompozit bir gövdeye, 3kg kalkış ağırlığına, 5km iletişim menziline, 45 dakika havada kalış süresine sahiptir. (gokturkihs)Tetron - Otonom Teknoloji

TETRON yere bağlı insansız hava aracı sistemi, döner kanatlı bir İHA'yı, kablo ile kompakt bir yer istasyonuna bağlı olarak görev yapabilir hale getiren bir sistemdir. Tetron-S ve Tetron-M olarak iki üründen oluşan bir ürün ailesidir. (Otonom Teknoloji)

Tulpar Araştırma Lab

T2A, T2B, T2C, T3A şeklinde kodlanmış 4 farklı iha ürünü bulunmaktadır. Ayrıca İha vasıtasıyla kullanılabilecek göz yaşartıcı gaz salıcı sistem, Burkut 44mm roket atar sistemi ve çeşitli faydalı yükler üstüne çalışmalar yapmaktadır. Firma önceden NBB olarak bilinmektedir. (Tulparlabs)Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10