Son İletiler

Sayfa1 2 3 ... 10
1
Kara Araçları / Ynt: 2B) Türk Savunma Sanayi: ...
Son İleti Gönderen yakusha - Eyl 14, 2018, 06:52 ös
todo: Tümosan çekici maketi, Tümosan 8x8 maketi.
2
Roket ve Mühimmatlar / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: G...
Son İleti Gönderen yakusha - Ağu 30, 2018, 06:08 ös
Todo: Roketsan 155mm güdüm kiti.
3
Roket ve Mühimmatlar / Ynt: 4) Türk Savunma Sanayi: H...
Son İleti Gönderen yakusha - Ağu 05, 2018, 03:04 ös
AKBABA

AGM-88A/B HARM Anti-Radyasyon Füzelerini desteklemek üzere Milli Anti-Radyasyon Füzesi Geliştirme Projesi [AKBABA] çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşamada AKBABA Projesi ile ilgili elimizdeki tek bilgi füzede TüBiTAK desteği ile Aselsan tarafından geliştirilmekte olan Ku-Bant, faz dizinli [Phased Array] anten ve AESA radar yapısına sahip hava-yer konfigürasyonundaki RF Arayıcı Başlık'ın kullanılacağıdır. Faz dizinli anten teknolojisi sayesinde anten huzmeleri elektronik/sayısal olarak [digital beam forming sayesinde anten elemanı arkasından örnekleyerek sayısal hüzme oluşturulabilmekte] yönlendirilebilmektedir. AKBABA Milli Anti Radyasyon Füzesi için geliştirilen Ku-Bant RF Arayıcı Başlığın aktif/pasif çalışma kabiliyetine sahip olduğunu değerlendirmekteyiz. Aktifte normal bir radar gibi çalışma söz konusu iken, pasifte EH sistemlerinin almaçlarına benzer çalışma söz konusu. Böylece tehdit radarların konumu pasif modda her hangi bir yayın yapmadan belli mesafelerden hassas bir biçimde tespit edilebilecektir. (İbrahim Sünnetçi)
4
Roket ve Mühimmatlar / Ynt: 4) Türk Savunma Sanayi: H...
Son İleti Gönderen yakusha - Ağu 05, 2018, 03:02 ös
Kargı:

TüBiTAK destekli KARGI Projesi ile HvKK için 2oo2'de tedarik edilen Harpy-I Taarruzi İHA Sistemlerinin yerini alacak, kritik bileşenleri milli olan bir Anti-Radyasyon/Kara Taarruz İHA Sistemin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Vestel Savunma Sanayi [VSS] Firması ile sözleşmesi 2o15'te imzalanan Geliştirme ve Prototip Üretim Fazı altında yerli imkan ve kabiliyetlerle  tasarlanacak ve üretilecek Milli Anti Radyasyon/Kara Taarruz İHA Sistemi prototiplerinin Harpy-I'de olduğu gibi pervaneli tipte Wankel Motor ile güçlendirilecektir.

Projenin Seri Üretim fazı için ayrı bir sözleşme imzalanması bekleniyor. KARGI Prototipi ile uçuş testlerinin 2o18 yılı içinde başlayabileceğini değerlendirmekteyim.

IAI tarafından geliştirilip üretilen HAROP ile benzer kabiliyetlere sahip olacağını değerlendirdiğim KARGI Anti-Radyasyon/Kara Taarruz İHA üzerinde Aselsan ürünü sensör ve aviyoniklerin yer almasını bekliyoruz. KARGI  Platformunda ayrıca HAROP'daki gibi SatCom haberleşme/data link kabiliyetinin de yer alması bekleniyor.

Aselsan 2o15 Yılı Faaliyet  Raporu'na göre Elektronik Harp Projeleri kapsamında SSM ile imzalanan yeni sözleşmeler arasında 'KARGI Platformu için RF Arayıcı Başlık Sistemi' Sözleşmesi de yer almaktadır. Diğer yandan Aselsan tarafından yeni geliştirilen ATMACA isimli Elektro-Optik Gözetleme Sistemi'nin de yine KARGI Platformunda kullanılacağını öngörüyoruz. Üzerinde soğutmalı tip 3-5 mikron bandında çalışan 4 sayısal büyütmeli Orta Dalga  [64ox512   FPA] Termal Kamera, yüksek çözünürlüklü [HD/192ox108o] TV  Kamerası ve   yüksek performanslı Lazer Mesafe Bulucu [4km menzilli azami 1okm opsiyonel] sensörleri yer alan ATMACA jiroskobik stabilizasyona sahip olup 26cm çapında ve 35cm yüksekliğindedir ve gimbal ağırlığı azami 1okg olarak verilmektedir. (İbrahim Sünnetçi)5
Roket ve Mühimmatlar / Ynt: 5) Türk Savunma Sanayi: G...
Son İleti Gönderen yakusha - Ağu 01, 2018, 05:05 ös
todo togan havan
6
Kara Araçları / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Teke...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 26, 2018, 05:18 ös
todo: koluman 8x8
7
Kara Araçları / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Teke...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 26, 2018, 05:18 ös
Değişiklik Tarihçesi

16.07.2018 - Lojistik ağırlıklı araçlar makalesi ayrıldı.
8
Kara Araçları / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Teke...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 26, 2018, 05:18 ös
PROTOTİP

reserved
9
Kara Araçları / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Teke...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 26, 2018, 05:17 ös
SİPARİŞ USULÜ ÜRETİLEN ARAÇLAR

Pİ 6-90 (4x4) - Pi Makina

Pi Makina sipariş üstüne üretim yapmakta olup, seri üretim yapmamaktadır. Aracın TSK envanterine girdiğine dair bilgi bulunmamaktadır.Pİ 12-210 (4x4) - Pi Makina

Pi Makina sipariş üstüne üretim yapmakta olup, seri üretim yapmamaktadır. Aracın TSK envanterine girdiğine dair bilgi bulunmamaktadır.Pİ 24-360 (6x6) - Pi Makina

Pi Makina sipariş üstüne üretim yapmakta olup, seri üretim yapmamaktadır. Aracın TSK envanterine girdiğine dair bilgi bulunmamaktadır.


10
Kara Araçları / Ynt: Türk Savunma Sanayi: Teke...
Son İleti Gönderen yakusha - Tem 26, 2018, 05:17 ös
DİĞER ARAÇLAR

Koca Yusuf BYA 1750 / Bomba Yükleme Aracı - 2. HİBM Komutanlığı

100cm çapına ve 400cm uzunluğuna kadar, tablada 1750kg, çatalda 1295kg mühimmat yükleyebilmektedir. Yüklü halde maksimum hızı 15km/h olarak belirtilmiştir. Prototip üretimi yapılmış, olup seri üretim bilgisi bulunamamıştır.RAHVAN / Uçak Çeker - 2. HİBM Komutanlığı

60.000kg kadar TSK envanterinde bulunan uçakları çekmek amacıyla 2. HİBM tarafından tasarlanmış ve seri olarak üretilip envantere girmiştir. Tümosan motoru kullanılmıştır.

Ejder Kunter Zırhlı Ambulans - Nurol Makina

Ejder Kunter aracının zırhlı ambulans versiyonudur.Katmerciler Zırhlı Ambulans - Katmerciler

Ford ticari aracı üstüne geliştirilmiş bir zırhlı ambulans çözümüdür.Kirpi II Zırhlı Ambulans - BMC

Kirpi MRAP aracının ambulans olarak özelleştirilmiş hali olup ilk defa IDEF 2015 fuarında sergilenmiştir.

Kıraç - Katmerciler

Olay Yeri İnceleme Aracı olarak geliştirilmektedir. Henüz tasarım aşamasında olup ilk prototipi aşağıdaki gibi görünmektedir.

Özgün bir altyapı üstünden geliştirilmektedir.Sayfa1 2 3 ... 10