Sıkça Sorulan Sorular veya TurkDefence sitemizin hikayesi

Başlatan yakusha, Eyl 22, 2021, 09:01 ÖS

« önceki - sonraki »

yakusha

Sıkça Sorulan Sorular veya TurkDefence sitemizin hikayesi

TurkDefence sitesi ne iş yapar?

TurkDefence, Türk Savunma Sanayi hakkında özet bilgiler sunar, bunu da makaleler halinde yayınladığı içerikler ile sağlar.

Neden böyle bir site kurma ihtiyacı hissettiniz?

Yola çıktığımızda Türk Savunma Sanayi hakkında özet ama kapsayıcı bilgi sunan bir kaynak bulunmuyordu. Biz de özellikle lise çağındaki gençleri ve üniversite öğrencilerini hedefleyerek bu çalışmaya başladık.

Ne zaman kuruldunuz, ne kadar süredir yayındasınız?

Açıkcası ilk olarak mediawiki alt yapısını kullanarak 2013 yılı nisan ayında başladık. Çeşitli maddeler hazırlamamıza rağmen wiki yapısına ve kullandığı dile olan uzaklık ve maddeleri makale haline getirmekteki zorluk sebebiyle projeyi o dönem başaramadık. Sonrasında kendimiz bir altyapı yazdık, lakin o altyapıda da aynı şekilde maddeleri makale haline getirmekte istediğimiz başarıyı sağlayamadık. O dönemde çeşitli savunma sanayi forumlarında misafir olarak bulunuyorduk ve şu an kapanmış olan savunmaturk forumunda bir forum makalesi olarak yeniden başladık ve devam ettik. SavunmaTurk kapanınca bir başka forumda devam eden içerik yazım faaliyetlerini en son kendi alan adımız altında devam ettirme kararı aldık ve tüm içeriğimizi TurkDefence sitesine taşıdık. Özetle, çeşitli mecralarda makaleler şeklinde bulunmuş olmakla beraber TurkDefence sitesinde istediğimiz Ansiklopedi mantığını kurmayı başardık.

Siteyi nasıl kullanabiliriz?

Site, bir forum sitesi betiği olan SMF üzerine kurulmuştur ve daha önce bir forum kullanmış herhangi bir kişi kolayca içeriklere erişebilir. Daha da detaylandırmak gerekirse sitemiz ana sayfasında Türk Savunma Sanayi Ansiklopedisi bölümünden istediği bir bölüme tıklayarak o bölüm içindeki makaleleri görüntüleyebilir.

Neden kitap değil de bir site?

Günün birinde bir kitap olma hayalimiz hala var, lakin bir kitap için aşmamız gereken en önemli engel: telif. Kullandığımız içerikler bir şekilde bizim tarafımızdan yazılmamız ve çoğu durumda bir veya birden çok kaynaktan alıntılanmış durumda ve bunları basılı hale getirmek ve bundan para kazanmaya çalışmak istemediğimiz sonuçlar doğurabilir. İkinci engel: yine telif. Bu sefer kullandığımız görsellerin telifleri çok dağınık ve pek çoğunun kaynağını bizim bile bilmediğimiz google araması ile bulunan resimlerden oluşuyor. Yine de kitap veya ona kayın bir çalışma olarak PDF formatında bir yayın daha yapmayı ve bunu bir düzene koymayı, tasarımcı arkadaşlara ödeyecek yeterli kaynak bulabilirsek düşünebiliriz.

Siteden çok para kazanıyor musunuz veya gelir kaynaklarınız nelerdir?

Sitemizde hiçbir reklam bulunmuyor, daha önce de bulunmadı, bundan sonra da bulunur mu bilmiyoruz. İşin özünde bir hobi olan bu konuda maddi destekten çok daha çok kamuoyuna açık bilgiye ihtiyaç duyuyoruz.

Ansiklopedinizde kaç madde bulunuyor?

Ansiklopedimizde 24 Eylül 2021 itibariyle 1100 ila 1300 arası madde içerdiğini düşünüyoruz. Şimdiye kadar kaç madde var diye sayma ihtiyacı hissetmedik. Aynı tarih itibariyle 1370 adet görselin sitede bulunduğunu söyleyebilirim