7) Türk Savunma Sanayi: Tarihsel ve Diğer Deniz Araçları

Başlatan yakusha, Eyl 07, 2021, 10:21 ÖS

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi: Tarihsel ve Diğer Deniz Araçları

Bu makalenin konusu Türk Savunma Sanayi: Tarihsel ve Diğer Deniz Araçları ile sınırlandırılmıştır.

* YENİ SÜRÜMLERİYLE YER DEĞİŞTİRMİŞ ARAÇLAR
* ÜRETİMİ DEVAM ETMEYEN ARAÇLAR

yakusha

YENİ SÜRÜMLERİYLE YER DEĞİŞTİRMİŞ ARAÇLAR

Daha gelişmiş versiyonları çıktığı için veya farklı bir sebeple üreticilerin sitesinde artık yer almayan deniz araçları.

MRTP 33 / Ani Müdahale Botu  - Yonca Onuk JV

ONUK MRTP33, deniz kuvvetleri ve deniz güvenlik güçlerinin kara suları ve kıyı sularda, gittikçe artan harekat ihtiyaçlarını karşılamak üzere, MRTP29 ani müdahale botu temel alınarak geliştirilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı için 2004-2011 yılları arasında 13 adet üretilip teslim edilmiştir.

Gürcistan ve Pakistan'a ihraç edilmiştir.MRTP 29 / Ani Müdahale Botu  - Yonca Onuk JV

ONUK MRTP29, deniz kuvvetleri ve deniz güvenlik güçlerinin kara suları ve kıyı sularda, gittikçe artan harekat ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı için 2000-2004 yılları arasında 9 adet üretilip teslim edilmiştir.MRTP 22U / Özel Harekat Botu  - Yonca Onuk JV

ONUK MRTP22/U, özel kuvvetler ve su altı taarruz timlerinin düşman bölgelerde görev yapması maksadıyla geliştirilmiş olup yüksek ateş gücü ile birlikte hız, denizcilik ve yük taşıma kabiliyetlerini saðlamak üzere profesyonel kullanımlara uygun mukavim tekne yapısında inşa edilmiştir. MRTP 22 botu temel alınarak geliştirilmiş olup SAT birlikleri tarafından kullanılmaktadır.MRTP 20U / Özel Harekat Botu - Yonca Onuk JV

ONUK MRTP20/U, özel kuvvetler ve su altı taarruz timlerinin düşman bölgelerde görev yapması maksadıyla geliştirilmiş olup yüksek ateş gücü ile birlikte hız, denizcilik ve yük taşıma kabiliyetlerini saðlamak üzere profesyonel kullanımlara uygun mukavim tekne yapısında inşa edilmiştir. MRTP 20 botu temel alınarak geliştirilmiş olup SAT birlikleri tarafından kullanılmaktadır. 2 adet olarak DzKK envanterine girmiştir.MRTP-19 / Kaan 19 Sınıfı Sahil Güvenlik Botu - Yonca Onuk JV

Kaan 19 sınıfı botlar Yonca Onuk tersanesi tarafından özgün olarak gelişmiş, kompozit meteryalleri kullanılarak imal edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı için 18 adet bot sipariş edilmiş olup en 11 tanesi teslim edilmiştir.MRTP-15 / Kaan 15 Sınıfı Sahil Güvenlik Botu - Yonca Onuk JV

Kaan 15 sınıfı botlar Yonca Onuk tersanesi tarafından özgün olarak gelişmiş kompozit meteryaller kullanılarak imal edilmiştir. 1998-2002 yılları arasında 18 bot teslim sahil güvenlik komutanlığına teslim edilmiştir.


yakusha

ÜRETİMİ DEVAM ETMEYEN ARAÇLAR

GMK-C / Otonom Su Altı Gözlem Aracı - Gate Elektronik

GMK-C, Milli AUV ile aynı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Muhasım ülkeler tarafından liman ve boğaz giriş çıkışlarının uzaktan torpido mayınlarla kirletilip kirletilmediğini tespit etmek, Mayın tanı, teşhis ve imha çalışmalarında kullanılmak, Eğitim amaçlı tatbikatlarda kayıp olan eğitim torpidoları gibi cihazları arama ve kurtarma faaliyetleri yürütmek üzere kullanılmaktadır.

Gate Elektronik ve TR Teknoloji firmasının ortak çalışmasıyla üretilmiştir. Gate elektronik firmasının iflası sonrası ürünün son durumu bilinmemektedir.Milli AUV / Otonom Su Altı Gözlem Aracı - Gate Elektronik

Muhasım ülkeler tarafından liman ve boğaz giriş çıkışlarının uzaktan torpido mayınlarla kirletilip kirletilmediğini tespit eder. Mayın tanı-teşhis ve imha çalışmalarında kullanılır. Seyir hidrografi çalışmaları ile anfibi harekatta ön kuvvet harekatı kapsamında su altına yönelik çeşitli araştırmalarda da değerlendirilmek maksadıyla görüntü ve sonar verileriyle birlikte çevre ve konum verilerinin iletimini kablosuz olarak uzaktan veya önceden programlanan rotarlarda hareket ve kontrol eder.BARBAROS AUV - Gate Elektronik

Barbaros AUV, günümüz modern teknolojilerini kullanan hafif ve düşük maliyetli bir insansız su altı aracıdır.  Muhasım ülkeler tarafından liman ve boğaz giriş çıkışlarının uzaktan torpido mayınlarla kirletilip kirletilmediğini tespit etmek, Mayın tanı, teşhis ve imha çalışmalarında kullanılmak, Eğitim amaçlı tatbikatlarda kayıp olan eğitim torpidoları gibi cihazları arama ve kurtarma faaliyetleri yürütmek üzere kullanılmaktadır.

Gate Elektronik ve TR Teknoloji firmasının ortak çalışmasıyla üretilmiştir. Gate elektronik firmasının iflası sonrası ürünün son durumu bilinmemektedir.ÇANAKKALE / Tek Kullanımlık Mobil Mayın İmha Şarjı - Gate Elektronik

ÇANAKKALE SSR, uzaktan kumanda edilebilen, mayın tarama ve mayın avlama sistemlerinde dalgıçların mayın harbindeki rolünü üstlenebilecek bir su altı aracıdır. Mobil mayın imha şarjlarının kullanımı sayesinde tespit edilen mayının imhası için şarj yerleştirme faaliyetinde dalgıç kullanımı önlenir, limitli olan dalgıç ve toplam dalış sürelerinin efektif kullanımı sağlanır.

Gate elektronik firmasının iflası sonrası ürünün son durumu bilinmemektedir.GELİBOLU / İş Sınıfı Uzaktan Kontrollü Su Altı Aracı - Gate Elektronik

Gelibolu, yüksek itki ve kaldırma kapasitesi sağlayan 7 motorlu tahrik sistemi, sağlam ve fonksiyonel 2 adet hidrolik robot kolu, küçük ve hafif yapısı ile denizaltı kurtarma, batık çıkarma, deniz dibi inceleme ve sismik araştırmalarda gözlem yapma ve su altından numuneler toplama gibi uygulamaları başarı ile gerçekleştirebilmektedir.

İlk defa İdef 2011 fuarında sergilenmiştir. Gate Elektronik ve TR Teknoloji firmasının ortak çalışmasıyla üretilmiştir. Gate elektronik firmasının iflası sonrası ürünün son durumu bilinmemektedir.

GLOBİDA / İnsansız Su Üstü Aracı - Global Teknik

GLOBİDA İnsansız Su Üstü Aracı, darbeye ve deniz ortamına dayanıklı kompozit gövdeden oluşmaktadır. Uzunluğu 4 m, genişliği 1.25 m ve yüksekliği 1.40 m olan GLOBİDA, 10 saat görev süresine sahiptir. Yakıt olarak benzin kullanılmaktadır. Bir kontrol merkezi aracılığı ile manuel veya otonom olarak kullanım imkanı bulunmaktadır. Üzerindeki kamera ile gerçek zamanlı görüntü aktarımı sayesinde sürüşü kolaylaşmaktadır. Kıyı şeritlerinin korunması, kaçakçılık, deniz kirliliğinin takibi gibi kullanım alanları mevcuttur.

Global Teknik firmasının iflası sonrası aracın son durumu bilinmemektedir.Dalgıç ROV Aracı - Aselsan

İdef 2011 fuarında kavramsal bir model görsel olarak gösterilmiştir.TR-1000 ROV - TR Arge

TR-1000 ROV yüksek performanslı, elektrikli, İş Sınıfı ROV Sistemi olup arama-kurtarma, araştırma, delme desteği hafif inşa görevleri için uygundur.

TR-1000 ROV - TR Arge

TR-1000 ROV kullanım ve bakım kolaylığı sağlar. Sistem konfigürasyonu operasyonel amaçlara ve müşteri gereksinimlerine göre uyarlanabilir. TR-1000 ROV, 1000 metreye kadar serbest yüzme modunda veya 2000 metreye kadar isteğe bağlı bir TMS sisteminden çalıştırılabilir.

Vatoz İDA - Albayrak Savunma

Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

yakusha

Değişiklik Tarihçesi

07.09.2021 - Muharip Deniz Araçları makalesinden bölündü.