5) Türk Savunma Sanayi: Elektronik Harp ve Elektronik Destek (EH/ED) Sistemleri

Başlatan yakusha, Mar 02, 2021, 12:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi:  Elektronik Harp ve Elektronik Destek (EH/ED) Sistemleri

Bu makalenin konusu Türk Savunma Sanayi: Elektronik Harp ve Elektronik Destek (EH/ED) Sistemleri ile sınırlandırılmıştır.

* Kara Sistemleri
* Deniz Sistemleri
* Hava Sistemleri
* Dron Savar Sistemler
* Çeşitli Jammer (Köreltme Karıştırma) Sistemleri
* Diğer Sistemler
* Geliştirme Aşamasındaki Sistemler
* Tarihsel Sistemler
* İhracat Başarıları

yakusha

Kara Sistemleri

SANCAK / Elektronik Taarruz Sistemi - Aselsan

SANCAK Muhabere Elektronik Taarruz (ET) Sistemi'nin, yüksek frekans bandında ET (HF-ET) yapabildiği; yüksek çıkış gücüyle nispeten uzun menzilde haberleşmeyi engelleme ve karıştırma potansiyeline sahip olabileceğini düşünüyorum. (Turan Oğuz)

İlk defa 2021 yılında tanıtılmıştır.KARAKULAK / Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi - Aselsan

KARAKULAK Sistemi; HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) Sistemidir. Sistemde, sayısal harita altyapısı üzerinde yer belirleme yeteneği bulunmakta olup sahadaki iki veya daha fazla sistemle, seçilecek uygun haberleşme altyapısı ile koordinasyonu sağlayarak hedefe ait yer belirleme yapılabiliyor. (Defenceturk.net, SSB)

İlk defa 2020 yılında tanıtılmıştır.KARA SOJ (KORAL) / Mobil Radar Elektronik Harp Sistemi - Aselsan

KORAL mobil radar elektronik harp sistemi, her biri 8x8 askerî taktik araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek Sistemi ve  dört adet Radar Elektronik Taarruz Sisteminden oluşur. KORAL, operatörlerin de içinde yerleşik bulunduğu, NATO standartlarına uygun, nükleer,  biyolojik ve kimyasal (NBC) tehditlere karşı korumalı Operasyon Kontrol Ünitesinden yönetilir. KORAL Sistemi opsiyonel olarak Görev Planlama ve Görev Analiz Yazılımı ile sunulmaktadır. Görev Planlama Yazılımı ile görev öncesinde görev bölgesine özel hazırlıklar ve analizler yapılabilmektedir. Görev Analiz yazılımı ile görev esnasında kaydedilen radar sinyallerinin detaylı parametre analizlerinin yapılması ve sistem kütüphanelerin güncellenmesi yeteneği sunulmaktadır. (SSB)MİLKED 4A2 / Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi - Aselsan

MİLKED-4A2 Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme (HF ED) Sistemi; HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve  Kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) sistemidir. (SSB)MİLKED 4T - Aselsan

MİLKED-4T, sinyal işleme yetenekleri ve özel kestirme (DF) algoritması ile yüksek doğrulukla hedef yön bilgisi (line of bearing) sağlamaktadır. Kurulum yapılan bölgenin koşullarına uygun şekilde tercih edilebilen 10 m yarıçapta 5 Elemanlı Dairesel Monopol Anten Dizisi, 40 m yarıçapta 8 Elemanlı Dairesel Monopol Anten Dizisi veya 1 Elemanlı Crossed-Loop anten dizisi alternatifleriyle birlikte MİLKED-4T, kara birliklerinin farklı bölgelerdeki istihbarat gereksinimlerini karşılamaktadır. MİLKED-4T, iki kişi tarafından kısa bir süre içerisinde kurulabilir ve toplanabilir yapıdadır. (SSB)REDET II - Aselsan

REDET II Sistemi, ASELSAN tarafından geliştirilen Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi ve Radar Elektronik Taarruz (ET) Sistemi çözümlerinden oluşuyor. (SSB)REDET - Aselsan

Radar Elektronik Taarruz (ET) Sistemi, Radar ED Sistemleri tarafından taktik sahada tespit ve teşhis edilerek yerleri belirlenmiş hedef radarları köreltmek veya aldatmak amacıyla kullanılır. Elektronik taarruz uygulaması, gürültü veya değişik modülasyonlarda karıştırma ve aldatma işaretlerinin gönderilmesiyle gerçekleştirilir. (trmilitary.org)

MİLKAR-4A2 / Yüksek Frekanslı Elektronik Taarruz Sistemi - Aselsan

ASELSAN tarafından geliştirilen yüksek frekans (HF) karıştırma sistemi MİLKAR-4A2, farklı platformlarda HF bandında haberleşme yapan hedef  muhabere sistemlerine elektronik taarruz uygulanması amacıyla kullanılıyor. Sistem; yüksek güçlü çıkış verebilen verimli güç yükselteçleri, dar/geniş band almaç yetenekleri ve yüksek karıştırma sinyal üreteci hızı gibi kritik teknolojileri bünyesinde barındırıyor. (SSB)MİLKAR-3A3 / Elektronik Taarruz Sistemi - Aselsan

MİLKAR-3A3 Mobil V/UHF Elektronik Taarruz Sistemi, farklı platformlarda V/UHF frekans bandında haberleşme yapan hedef muhabere sistemlerine Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amacıyla geliştirilmiştir. Hedef V/UHF bandı haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik sahada avantaj sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. (SSB)

Önceki sürümü MİLKAR-3A2 olarak bilinmektedir.PUHU - Aselsan

Operasyon alanında taktik muharebe birimlerini desteklemek için ASELSAN tarafından geliştirilen PUHU, taşınabilir bir dinleme ve kestirme sistemidir. Kompakt bir yapıya sahip olan PUHU, taşınabilir geniş band kestirme (DF) birimi, sinyal işleme yetenekleri ve özel kestirme algoritmaları vasıtasıyla yüksek doğrulukta yön çizgileri üretiyor. (SSB)

MUKAS - Aselsan

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara platformlarında görev yapan elektronik harp ve haberleşme sistem operatörlerinin eğitimlerinde kullanılmak üzere geliştirilen Muhabere Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (MUKAS) ise; Muhabere Elektronik Destek Sistemi (MEDSİS), Muhabere Elektronik Taarruz Simülatörü (METSİM) ve Operatörsüz Karıştırıcı (OPKAR) ana altsistemlerinden oluşmaktadır. (SSB)

ARES-2LC/T-KOMPAKT-ED - Aselsan

ASELSAN'ın ileri teknoloji ile geliştirdiği radar elektronik destek tedbir sistemlerinden biri olan ARES-2LC/T, küçük boyutları ve düşük ağırlığı ile dikkat çekmektedir. Kompakt Radar ED Sistemi ise tehdit radarları tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruza esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek Elektronik Muharebe Düzenini (EMD) oluşturmaktadır. (SSB)

ARES-2LC/E - Aselsan

Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

yakusha

#2
Deniz Sistemleri

Milli Elektronik Harp Süiti (MEHS) - Aselsan

ASELSAN tarafından deniz platformları için geliştirilen MEHS, Aktif Elektronik Faz Taramalı (Active Electronically Scanned Array/AESA) anten dizisi (AREAS-2N) veya Mekanik Yönlendirmeli Stabilize Antene sahip (AREAS-2NC) Elektronik Karıştırma sistemleri, ARES serisi Elektronik Destek sistemleri ve ASELSAN Chaff/Decoy Atıcı sistemlerini bünyesinde barındırmaktadır. MEHS, EH Süiti Merkezi İşlem Ünitesi etrafında yönetilerek, tehditlere karşı Otomatik, Yarı Otomatik veya Manuel olarak çok hızlı ve koordineli karşı tedbir üretilmesini sağlamaktadır. Sistemin ayrıca; ET sistemi, RF katı hal yükselteç ve stabilizasyonlu çanak anten altyapısından oluşan versiyonu da bulunmaktadır. (SSB)

Milli Deniz Elektronik Harp (EH) Süiti, ASELSAN tarafından donanmaların su üstü unsurlarının korunmasına yönelik ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen entegre bir Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi'dir. EH Süit Merkezi Yönetim Birimi etrafında entegre edilen Milli Deniz Elektronik Harp (EH) Süiti aşağıdaki alt sistemlerden oluşmaktadır: Deniz Elektronik Destek (ED) Sistemi, Deniz Elektronik Taarruz (ET) Sistemi, Dekoy Atım Sistemi, Lazer İkaz Sistemi (LWR), Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST), EH Süit Operatör Konsolu. (Aselsan)

İlk planda Yavuz Sınıfı Fırkateynlere entegre edilen MEHS sistemlerinin sözleşmesi ASELSAN ile 2013'te imzalandı. İlk teslimatı Temmuz 2017'de gerçekleştirilen proje kapsamında sahadan gelen geri bildirimlerle daha olgun bir yapıya kavuşan sistemlerin son ikisi, Aralık 2019'da tamamlanan Deniz Kabul Testleri ile Komutanlık envanterine dahil oldu. (AA)ARES-2N / Deniz Platformu Radar ED Sistemi - Aselsan

ARES-2N ED Sistemi su üstü platformlar için tasarlanmış ve sahada kullanılan modern bir ED Sistemi'dir. ARES-2N tespit, teşhis, sınıflandırma, izleme, yön bulma, yer belirleme, sesli uyarı, platform ilişkilendirme ve yayın kaydı yeteneklerine sahiptir. (Aselsan)Ares 2Nv2 - Aselsan

ED Sistemi, temel olarak, başta güdümlü mermi radarları olmak üzere farklı tipte radarlara ait yayınların tespit, teşhis, yön/konum bulma ve takip işlemlerini yerine getiren sistemdir. TCG Anadolu'da kullanılacaktır. (Yusuf Akbaba, savunmasanayist.com)

İstif Sınıfı fırkateynler ile Barboros Sınıfı Fırkateynlerin modernizasyonu projesi için de tercih edilmiştir. (İbrahim Sünnetçi, defenceturkey.com)

ARES-2NCL / Suüstü Kompakt Radar ED Sistemi - Aselsan

ARES-2NCL ED Sistemi su üstü platformlar için tasarlanmış hafif, performans etkin ve modern bir ED Sistemi'dir. ARES-2NCL ED Sistemi anteninin küçük ve hafif olması, entegre edileceği su üstü platformunda entegrasyon kolaylığı sağlar. ARES-2NCL tespit, teşhis, sınıflandırma, izleme, yön bulma, yer belirleme, sesli uyarı, platform ilişkilendirme ve yayın kaydı yeteneklerine sahiptir. (Aselsan)ARES-2SC/NS - Denizaltı Radar Elektronik Destek Sistemi

ASELSAN tarafından, denizaltı platformlarının Radar Elektronik Destek (ED) faaliyetlerini milli ve modern teknolojilerle yürütebilmesi amacıyla ARES-2SC Denizaltı Radar ED Sistemi geliştirilmiştir. İlk etapta, 2 adet AY Sınıfı (Tip 209) Denizaltı platformuna entegre edilen Sistem, Yeni Tip Denizaltı (Tip 214) Platformları için yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan ARES-2NS Denizaltı Radar ED Sistemi'ne temel teşkil etmektedir. ARES-2SC Denizaltı Radar ED Sistemi, Su üstü gemilerde Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan ASELSAN ED Sistemleri (ARES-2) ailesinin denizaltı platformlarına yönelik geliştirilmiş ED Sistemidir. (Aselsan)

Hızır / Torpido Karşı Tedbir Sistemi - Aselsan

Bkz: Türk Savunma Sanayi: Sonarlar ve Karşı Tedbir Sistemleri makalesi, Karşı Tedbir Sistemleri maddesi.

LİS/G-LİS - Lazer İkaz Sistemi/Geliştirilmiş Lazer İkaz Sistemi - Aselsan

Bkz: Türk Savunma Sanayi: Platform Üstü Elektro Optik Sistemler makalesi, Deniz Platformu maddesi.AREAS-2N / Elektronik Taarruz Sistemi - Aselsan

AREAS 2N elektronik taarruz sistemi olup İstif sınıfı gemilerin Elektronik taarruz sistemi olarak tercih edilmiştir. EASA anten yapısını kullanmaktadır. (NAVAL SYSTEM)

AREAS-2NC / Elektronik Taarruz Sistemi - Aselsan

AREAS 2NC elektronik taarruz sistemi olup Barbaros sınıfı gemilerin modernizasyonunda tercih edilmiştir. (NAVAL SYSTEM, İbrahim Sünnetçi)

yakusha

#3
Hava Sistemleri

Hava SOJ - Aselsan

Hava Platformunda, Uzaktan Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz (ED/ET) Kabiliyeti Kazanımı Projesi (HAVASOJ) – Tehdit ülkelere karşı gerçekleştirilecek taarruzi hava harekatında, düşmanın her türlü radar ve haberleşme imkanının, tehdit bölgesine girmeden dinlenmesi karıştırılması veya aldatılması maksadıyla hava platformuna entegre edilmiş bir sistemdir. Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla tasarlanıp üretilecek sistemler uçak üzerine çeşitli şekillerde entegre ediliyor. Hava harekâtı sırasında kullanılacak HAVASOJ uçağı yüksek irtifada uzun süre yer destek merkezi ile koordineli görev icra edebilecek. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahip olacak uçak aynı zamanda radar ve füze tehditlerini algılayıp bertaraf edebilecek. (millisavunma.com)Multi-int - Aselsan

Hava platformunda SIGINT/IMINT operasyonlarına yönelik MULTI-INT Çok Fonksiyonlu Özel Görev Uçağı projesi kapsamında ASELSAN; COMINT, ESM/ELINT, IMINT, Haberleşme ve Veri Linki ile yer destek altsistemlerini sağlıyor. (SSB)

EHPOD Elektronik Harp Podu - Tübitak Bilgem

Elektronik Karşı Tedbir (EKT) sistemleri radarları karıştırmak veya yanıltmak için kullanılır. Radar ekranında çok sayıda sahte hedef oluşturabilir, gerçek hedefleri gizleyebilir ya da rastgele hareket ettirebilir. Uçakların güdümlü füzelere karşı etkin korunmasını sağlar. Çoğu ülkenin hava kuvvetleri EKT sistemlerini düşman ortamda saldırılara karşı kullanmaktadır. EHPOD, Radar İkaz Alıcısı (RİA) ve EKT alt sistemlerini içerecek ve kendi başına görev yapabilecek bir kendini koruma sistemi olarak geliştirilmektedir. RİA alt sistemi radar sistemlerinin yayınlarını poda yerleştirilmiş çoklu geniş bant antenlerle tespit eder. RİA alt sistemi frekans bandını periyodik olarak tarar ve alınan sinyallerin frekans, darbe, genişliği, yön ve darbe tekrarlama aralığı gibi parametrelerini belirler. Bu ölçümler kullanılarak sinyaller ayrıştırılır ve yayın tipi belirlenir. Diğer yandan EKT alt sistemi geniş anlık bant genişliği ve Sayısal RF hafıza kabiliyetine sahiptir. Göreve özel tehditler ve EKT teknikleri tehdit analizinin çıktılarına göre sisteme programlanabilir. (millisavunma.com)MEHPOD / Milli Elektronik Harp Podu - Aselsan

Muharip uçakların radar güdümlü tehditlere karşı hayatta kalabilme kabiliyetini arttırmak amacıyla milli olarak geliştirilmiş bir Elektronik Harp Kendini Koruma POD Sistemidir. (SSB)

HEHSİS / Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi - Aselsan

ASELSAN tarafından sabit ve döner kanat hava platformları için geliştirilen entegre bir Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi'dir. Süit Merkezi Yönetim Birimi etrafında entegre edilen HEHSİS, Radar İkaz Alıcısı Sistemi (RWR), Füze İkaz Sistemi (MWS), Lazer İkaz Alıcısı Sistemi (LWR), Radyo Frekans Karıştırıcı Sistemi (RFJ), Karşıtedbir Atma Sistemi (CMDS) yetenekleri ile görev esnasında pilota kolay durum muhakemesi ve tehdide özel karşı tedbir uygulama kabiliyetlerini sağlamaktadır. (millisavunma.com)FİS / Füze İkaz Sistemi - Aselsan

Uluslararası bir proje kapsamında geliştirilen Füze İkaz Sistemi (FİS), aynı anda çok sayıda tehdit için takip ve ikaz kabiliyeti sunuyor. FİS, dört sensörlü konfigürasyonu ile yatayda 360 derece, altı sensörlü konfigürasyonu ile tam küresel  kapsama sağlıyor. (SSB)Özışık / Karşı Tedbir Atma Sistemi - Aselsan

ÖZIŞIK, hava platformlarının RF ve IR tehditlere karşı görev etkinliğini ileri düzeyde sağlayan bir Chaff/Flare karşı tedbir atma sistemidir. Chaff/Flare karşı tedbir mühimmatı atılarak güdümlü füzelerin hedeflerinden saptırılması yolu ile RF  ve IR tehditlere karşı koruma sağlanmaktadır. ÖZIŞIK Sistemi 2006 yılından beri TSK envanterindeki 350'den fazla hava platformunda aktif olarak kullanılan ve kendini operasyon bölgesinde ispat etmiş bir sistemdir. ÖZIŞIK sistemi yurt dışına  da ihraç edilmektedir. (Aselsan)

RİAS / Radar İkaz Alıcısı Sistemi - Aselsan

ASELSAN'ın radar ikaz alıcısı çözümü olan RİAS, geniş ve dar bantlı sayısal almaç mimarileri ile anlık olarak tüm frekans bandını kapsıyor. Yüksek hassasiyetli alıcılar ile uzun menzilden tespit olanağı sunan sistem; hızlı tehdit tespiti, sınıflandırma ve görev veri dosyasında tanımlanmış tehditlerin teşhisini gerçekleştirebiliyor. (SSB)RFKS / RF Karıştırıcı Sistemi - Aselsan

Helikopterler için ilk kez uygulanan AESA (Active Electronically Scanned Array/Aktif Elektronik Taramalı Faz Dizili Anten) yapısında göndermece sahip olan RFJ, dinamik tehdit ortamında aldatma ve karıştırma sağlıyor. (SSB)

LİAS / Lazer İkaz Alıcı Sistemi - Aselsan

Bkz: Türk Savunma Sanayi: Platform Üstü Elektro Optik Sistemler makalesi, Hava Platformu Elektro Optik Sistemleri maddesi.yakusha

#4
Dron Savar Sistemler

İhtar - Aselsan

İHTAR, ASELSAN'ın mini ve mikro İHA tehditlerini şehir ve kırsal ortamda etkisiz hâle getirmek için geliştirmiş olduğu bir drone karşı tedbir sistemidir. İHTAR, birincil arama ve takip sensörü olarak ACAR radarını kullanırken, önleme görevini ise bütün frekans bandını kapsayan GERGEDAN RF Karıştırma Sistemi ile yerine getirmektedir. Farklı konfigürasyonlarla kullanılabilen sistem, kritik tesislerin ve kalabalık organizasyonların korunması ile yasadışı sızmalara karşı sınır güvenliğinin sağlanması gibi amaçlara hizmet etmektedir. (SSB)Kapan Drone Savar Sistemi - Meteksan

KAPAN Drone Savar Sistemi, radar sistemi ve termal/gündüz kameraları ile üstün drone tespit ve takip performansı sunarken, RF karıştırıcı ve opsiyonel olarak sunulan lazer sistemi ile drone'ların imhasına da olanak tanımaktadır. KAPAN Drone Savar Sistemi'nde, değişik durum ve senaryolarda, drone tehditlerine karşı etkin bir çözüm oluşturmak üzere; farklı sistemler, standart arayüzlere ve ölçeklenebilir mimarilerde, amaca uygun bir şekilde entegre edilmiştir. Retinar OPUS, optimize edilen tasarımıyla, drone savar platformun temel sensörü niteliği taşırken, farklı aktif ve pasif sistemler de korumak istenen bölgeye en uygun çözümler oluşturmak üzere KAPAN Drone Savar Sistemi kapsamında yer almaktadır. Gerektiğinde bu farklı sensör ve karşı tedbir bileşenleri araç üstü, vb. konumlarda tümleşik bir şekilde bir arada konumlandırabileceği gibi, korunmak istenen bölgenin gereksinimlerine göre her bileşenin farklı miktarlarda entegre edilmesiyle ölçekli yapılar kurulmasına olanak sağlanabilmektedir. Bu sayede hem performans hem de maliyet açısından etkin çözüm konfigürasyonlarına ulaşılabilmektedir. (SSB)Droka Dron Hafif İHA Tespit, Teşhis ve Önleme Sistemi - Transvaro

Droka Dron, hafif İHA türü uçan tehditlere karşı geliştirilmiş bir sistemdir. Sistem dron tespiti amacıyla pan-tilt üzerinde konuşlu gündüz-termal kamera ve radar birimlerinden oluşur. Ayrıca isteğe bağlı olarak akustik tespit sistemi, spektrum analizi ve diğer çözümler sisteme ilave edilebilir. Önleme sistemine isteğe bağlı olarak RF Karıştırıcı (400-6000 MHz), Yüksek Güçlü Lazer veya HPEM bozucu olarak konfigüre edilebilir. (SSB)

Gergedan İHA - Aselsan

GERGEDAN'ın insansız hava araçlarına ve RF kontrollü el yapımı patlayıcılara (EYP) yönelik versiyonu GERGEDAN İHA, programlanabilme yeteneği sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara en etkili çözümü sağlamaktadır. (SSB)

İhasavar - Aselsan

İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve  Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone/mini-İHA uçurulmasının aktif  karıştırma uygulaması ile engelleyerek koruma sağlamaktadır. (Aselsan)Drone Savar - Harp Ar-Ge

Drone Savar elektromanyetik silahı 2.4 Ghz, 5.8 Ghz ve GPS/Glonass frekans bantlarında aynı anda yüksek güçte elektronik harp uygulamaktadır. Üretilen güçlendirilmiş karıştırma frekansları ilgili frekans bantlarında odaklanmış RF antenlere iletilerek hedefe kayıpsız olarak aktarılmaktadır. Drone Savar ile vurulan Drone'lar uzaktan kumanda ve GPS/Glonass uyduları ile bağlantılarını kaybetmekte ve oldukları noktaya iniş yaparak ele geçirilmektedir. (SSB)


yakusha

Çeşitli Jammer (Köreltme Karıştırma) Sistemleri

Kangal - Aselsan

KANGAL, Radyo Frekans (RF) ile kontrol edilen El Yapımı Patlayıcı (EYP) düzeneklerine karşı araçların korunması amacıyla geliştirilmiştir. (SSB)

Kovan - Aselsan

Çanta Tipi GSM/Wi-Fi Karıştırıcı Sistemi; GSM, 3G, 4.5G, Wi-Fi ve Bluetooth frekans bantlarında çalışan mobil telefonlar, dinleme cihazları ve ilgili frekanslarda yayın yapan her türlü elektronik cihaz iletişiminin engellenmesi amacıyla  geliştirilmiştir. (SSB)

Gergedan / VIP KONVOY KORUMA AMAÇLI AKTİF KARIŞTIRMA/KÖRELTME SİSTEMİ - Aselsan

GERGEDAN Taşınabilir RF Aktif Köreltme/Karıştırma Sistemi kullanılarak, Radyo Frekans (RF) Kontrollü (amatör telsiz, cep telefonu, vb.) El Yapımı Patlayıcı (RFEYP) madde düzeneklerinin patlatılması aktif karıştırma uygulaması ile engellenerek, etkisiz hâle getirilmesi sağlanabilmektedir. GERGEDAN, programlanabilme yeteneği sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara en etkili çözümü sağlayabilmektedir. Aynı anda karıştırılması hedeflenen çoklu RFEYP tehditlerinin frekans ve çıkış güçlerine uygun olarak, kullanıcı tarafından "karıştırma profilleri" tanımlanabilmektedir. (SSB)SAPAN - Aselsan

Programlanabilir aktif/reaktif elektronik karıştırma sistemi kullanılarak RF kontrollü el yapımı patlayıcı düzeneklerinin patlatılmasını engelleyen SAPAN, mobil yapısıyla konvoy içinde ve taktik sahada kullanılabiliyor. (SSB)Kirpi - Aselsan

KİRPİ, Radyo Frekans (RF) ile kontrol edilen El Yapımı Patlayıcı (EYP) düzeneklerine karşı yaya personellerin ve timlerin korunması amacıyla geliştirilmiştir. Bunun yanında KİRPİ, araç entegrasyon kiti ile istenen araca kolaylıkla entegre edilerek "Tek Araç Koruma" konseptinde VIP araçların, askerî araçların ve servis araçlarının korunmasında da kullanılabilmektedir. Modüler özellikte ve çok bantlı olarak tasarlanan sistem, hâlihazırda bilinen frekans bantlarının tamamını  kullanan olası tehditleri eş zamanlı olarak engelleyebilmektedir. "Minimum ağırlık ve maksimum kapsama" hedefi ile tasarlanan KİRPİ, kullanıcıya yüksek hareket kabiliyeti ve çeviklik sunarak, çetin arazi ve çevre koşulları altında, en zorlu operasyonların icra edilmesinde kolaylık sağlamaktadır. (SSB)OPKAR-G1/OPKAR-G2 - Aselsan

ASELSAN'ın elektronik harp teknolojisindeki geniş bilgi birikimi ve tecrübesinin bir ürünü olarak geliştirilen OPKAR-G1 ve OPKAR-G2, uzaktan kontrol edilebilir elektronik karıştırma sistemleridir. (SSB)

RF Karıştırıcı Sistem - SDT

RF Karıştırıcı Sistem ailesi, üç farklı jammerdan oluşmaktadır. Bunlardan ilki olan Mobil GSM Jammer; baz istasyonları ve cep telefonları arasındaki iletişimi kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda cep telefonları tarafından yayılan radyo sinyallerini de engeller. İkinci sistem olan Araç Tipi RF Jammer ise uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı VIP ve konvoy korumasını sağlamak amacıyla üretilmektedir. Telsiz, kablosuz telefonlar ve kablosuz uzaktan kumandalı cihazlar vasıtasıyla aktive edilen tehditleri RF yayınla koruma kalkanı oluşturarak etkisiz hâle getirmektedir. Sırt Tipi RF Jammer ise uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı personel korumasını sağlamak amacıyla üretilmektedir. Telsiz, kablosuz telefonlar ve kablosuz uzaktan kumandalı cihazlar vasıtasıyla aktive edilen tehditleri RF yayınla koruma kalkanı oluşturacak etkisiz hâle getirmektedir. (SSB)


yakusha

Diğer Sistemler

RAKAS - Aselsan

RAKAS, kara, hava ve deniz platformlarında kullanılan radar, elektronik harp ve haberleşme sistem operatörlerinin eğitimlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir simülatör sistemidir. (SSB)


yakusha

Geliştirme Aşamasındaki Sistemler

Yeni Nesil Mobil V/UHF Elektronik Harp Sistemi - Aselsan

İlk defa İDEF 2021 sırasında maket olarak gösterilmiştir. Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.SEYMEN / Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi - Meteksan

SSB ile Meteksan arasında Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) Projesi imzalandı. İmzalanan proje kapsamında geliştirilecek sistem ile İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopter, uçak vb. silah, güdümlü mermi, füze, komuta kontrol sistemleri ile kara, hava, deniz platformlarında kullanılan Küresel Konumlama Sistemleri (KKS) gibi hedeflere Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amaçlanıyor. Bu sayede tehdit oluşturabilen bu sistemlerin, hem karıştırılması hem de akıllı bir şekilde aldatılması ile dost unsurlardan uzaklaştırılması sağlanacak. (defenceturk.net)Kara SOJ-2 - Aselsan

Kara SOJ-2 olarak da adlandırılan Yeni Nesil KORAL Elektronik Hap Sistemi; mevcut KORAL sistemine göre, düşman unsurlarını algılama/karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak. Gelişmiş teknolojilerin kullanılacağı sistem, hasmın modern radar sistemlerine karşı da etkili olacak, dost hava unsurların etkin ve güvenli bir biçimde görevlerini icra etmelerine destek verecek. (MSI)

Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi Projesi - Meteksan

SSB ile Meteksan Savunma A.Ş. arasında Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi Projesi 2019 yılında imzalanmış olup proje kapsamında Kara Kuvvetleri komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda hedef telsizlerin kullanıldığı frekansları karıştırma yeteneğine sahip taşınabilir Elektronik Taarruz (ET) Sistemi tedarik edilecektir. Bu sistemin, personel tarafından sırtta taşınırken elektronik taarruz (ET) yapabilen ve sabit konumda/araç üzerinde ET yapabilen versiyonları olacaktır. Teslimatın 2021 yılında tamamlanması beklenmektedir. (SSB)

yakusha

Tarihsel Sistemler

ELDES-21 EDT - Mikes

Türk deniz kuvvetlerinin Doğan sınıfı hücumbotlarının yarı ömür modernizasyonları kapsamında 1998-2002 yılları arasında gerçekleştirilen proje kapsamında,Doğan sınıfı platformlar üzerindeki EDT sistemi Eldes 21 EDT sistemi ile değiştirilmiştir. O zamanlar Aselsan'dan ayrı olarak faaliyet gösteren ve F-16 lar üzerindeki EH sistemi AN/ALQ 178 V5 sistemininde üreticisi olan Mikes tarafından üretilen bu EDT sistemleri Doğan sınıfı hücumbotların günümüz şartlarına uygun harekat icra edebilmesini sağlamıştır. Ayrıntılı özelliklerini bilemesekte bu EDT sistemleri platformlarımızın elektronik harekat icrasında eski nesil sistemlerden daha etkin şekilde kullanılmasını sağlamakta olduğunu biliyoruz. (defenceturk.com)

Milkar 3A - Aselsan

MİLKAR-3A Mobil V/UHF EKT Sistemi, kara, hava ve deniz platformlarında kullanılan haberleşme sistemlerine EKT (Elektronik Karşı Tedbirler) uygulamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Hedef yayınları aramak, yakalamak, parametrelerini tespit etmek ve kaydetmek için sisteme üstün yetenekli EDT (Elektronik Destek Tedbirler) imkanı eklenmiş, bu suretle de etkinliği artırılmıştır. MİLKAR-3A Sisteminin, anten, iklimlendirme ve birincil güç kaynağı dışında kalan tüm birimleri, Land Rover 110 tipi, 4x4 taktik bir araç içine yerleştirilmiştir. Sistem dışına monte edilen iklimlendirme birimi sisteme ve operatöre geniş bir ortam sıcaklığı aralığında uygun bir çalışma olanağı sağlar. Sistemin birincil güç kaynağı (jeneratör) bu araç tarafından çekilmeye müsait bir römorka yerleştirilmiştir. Görev yerinde aracın ve römorkun konumlandırılması ve sistemin işletmeye alınması için iki kişi yeterlidir. Anten araca entegre edilmiştir ve hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir. Log periyodik anteni yatay ve düşeyde 360 derece döndürülebilir. (defenceturk.com)

Milkar 4S - Aselsan

MİLKAR-4S Mobil HF/EKT Sistemi, kara, hava ve deniz platformlarında kullanılan haberleşme sistemlerine EKT (Elektronik Karşı Tedbirler) uygulamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Hedef yayınları aramak, yakalamak, parametrelerini tespit etmek ve kaydetmek için sisteme üstün yetenekli EDT (Elektronik Destek Tedbirler) imkanı eklenmiş, bu suretle de etkinliği arttırılmıştır. MİLKAR-4 Sisteminin, anten, iklimlendirme ve birincil güç kaynağı dışında kalan tüm birimleri, NATO III-1 tipinde standart bir selter içine yerleştirilmiştir. Sistem şelterinin dışına monte edilen iklimlendirme birimi sisteme ve operatöre geniş bir ortam sıcaklığı aralığında uygun bir çalışma olanağı sağlar. Şelter, Mercedes Unimog 1300L tipi askeri bir araca yerleştirilmiştir. Sistemin birincil güç kaynağı (jeneratör) bu araç tarafından çekilmeye müsait bir römorka yerleştirilmiştir. Görev yerinde aracın ve römorkun konumlandırılması ve sistemin işletmeye alınması için iki kişi yeterlidir. MİLKAR-4 Sistemi şelter içinden kontrol edilebileceği gibi uzak komuta kontrol birimi tarafından da kontrol edilebilir. Bu durumda bir veya daha fazla MİLKAR-4 Sistemi Komuta Kontrol Merkezi tarafından yönetilir. (defenceturk.com)

MİLKAR 2U(V) - Aselsan

MİLKAR-2 sisteminin imkan ve kabiliyetlerinin hava platformundan kullanılabilmesi amacıyla C-160 nakliye uçağı içine monte edilip/sökülebilir yapıda geliştirilmiştir. Türk mühendislerince tasarlanıp, düşman radarlarının karıştırılması görevini yerine getirmek üzere üretilmiştir. (defenceturk.com)

ASES Hava Platformu Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi - Aselsan

ASES Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi, ülkemizde geliştirilen ilk entegre Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemidir. ASES Sistemi, ASELSAN tarafından geliştirilen ve bir Merkezi Yönetim Birimi etrafında Radar İkaz Almacı (RWR), Füze İkaz Almacı (MWS) ve Chaff/Flare Sarfedici (CMDS) alt sistemlerinden oluşan, görev esnasında pilota kolay durum muhakemesi ve tehdite özel karşı-tedbir uygulama kabiliyetlerini içeren bir sistemdir. (defenceturk.com)

yakusha

İhracat Başarıları

ASELSAN üretimi Ares-2NCL EH/ED sistemini Pakistan tarafından tercih edilmiştir. (Yusuf Akbaba)

yakusha

Değişiklik Tarihçesi

02.01.2021 - İlk defa yayınlandı.
19.09.2021 - Meteksan üretimi Nazar maddesi Geleceğin Silahları makalesine taşındı.
20.09.2021 - Yeni Nesil Mobil V/UHF Elektronik Harp Sistemi maddesi eklendi.

yakusha