7) Türk Savunma Sanayi: Özel Maksatlı Kara Araçları

Başlatan yakusha, Haz 14, 2018, 03:34 ÖS

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi: Özel Maksatlı Kara Araçları

Bu makalenin konusu Türk Savunma Sanayi: Özel Maksatlı Kara Araçları ile sınırlandırılmıştır.

* ÖZEL MAKSATLI ARAÇLAR
* ÖZEL ALTYAPILAR
* Tasnifsiz Araçlar

yakusha

#1
ÖZEL MAKSATLI ARAÇLAR

Zırhlı Dozer - Katmerciler

Aracın tüm fonksiyonları insansız olarak uzaktan kumanda ile kullanılabilmektedir.

Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi - Katmerciler

Komatsu WA 380 ticari iş makinası üstüne zırhlandırılarak geliştirilmiştir. Aracın tüm fonksiyonları insansız olarak uzaktan kumanda ile kullanılabilmektedir.Tosun / Uzaktan Kumandalı Kazıcı Yükleyici Araç - Best Grup

Çukurova ticari iş makinası üstüne zırhlandırılarak geliştirilmiştir. Aracın tüm fonksiyonları insansız olarak uzaktan kumanda ile kullanılabilmektedir. TSK tarafından da tercih edilmiştir.

Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinası - Katmerciler

İlk defa İDEF 2015 fuarında sergilenmiştir. Hidromek'in ticari beko-loder aracı üstüne zırhlandırılarak geliştirilmiştir.
Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinası - Best Grup

Yerli bir firmanın ticari beko-loder aracı üstüne zırhlandırılarak geliştirilmiştir.BHL-z / Zırhlı Bekoloader - Çukurova Defence

16 ton sınıfında, 4x4x4 (4 tekeri de tahrikli ve her iki aksta dönüş sistemine sahip) bir araç olan BHL-z, saha operasyonlarında fark yaratan bir dizi teknik özelliğe sahip. Bunlar arasında; 220 beygir gücünde motor, 6/3 vites Ergo-Powershift elektronik şanzıman, 77 km/sa azami hız, HPSS süspansiyon, patlak-gider lastikler, BR7 balistik koruma seviyesi ve STANAG 4569 2a/2b (simülasyon) mayın koruması yer alıyor. (defenceturk.net)

Uzaktan Kumandalı Zırhlı Ekskavatör - Katmerciler

Ticari iş makinası üstüne zırhlandırılarak geliştirilmiştir. Aracın tüm fonksiyonları insansız olarak uzaktan kumanda ile kullanılabilmektedir.

Zırhlı Uzaktan Kumandalı Mini İş Makinası -  Best Grup

Zırhlı, uzaktan kumanda edilebilen mini iş makinasıdır. 66 hp gücünde motora, yanmaz paletlere sahiptir. Saatte 12 km mesafe alabilmektedir. 12.7 mermilere dayanımlı 3 kişilik kalkan ve sarp silah sistemine sahiptir.Zırhlı Forklift - OMSAŞ

İlk defa İdef 2017 fuarında gösterilmiştir. İnsanlı bir sistem olup, uzaktan kumanda ile yönetim imkanı bulunmamaktadır.


yakusha

#2
ÖZEL ALTYAPILAR

CD 285-14 ve CD 285-10 / Zırhlı Araç Altyapısı - Çukurova Defence

CD 285 serisi şasiler, 14 ton 4x4 MPP şasi ve 10 ton 4x4 MPP şasi olmak üzere iki tiptir. Cummins 285 BG E3 motor, 6 vites otomatik şanzıman ve bağımsız akslara sahip konfigürasyonlar, askerî standartlara uygun üretilmiştir. APC, MRAP, ambulans, itfaiye vb. çok amaçlı platformlarda kullanılabilmektedir. %60 meyil tırmanma ve 120 km/sa azami hız özelliklerinin yanında; opsiyonel olarak runflat, elektrikli vinç, -32 derece çalıştırma kiti, silecek mekanizma sistemi ve CTIS mevcuttur. (SSB)Özel Altyapı - Çukurova Savunma

Farklı üst yapılarla birleştiğinde, silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için etkin çözümler oluşturulmasını sağlayan şasi platformlarını da geliştiren Çukurova Savunma, yeni 8/9 tonluk 4×4 şasini, ilk defa IDEF 2021'de sergilemiştir. Bu yeni şasi; 250 beygir gücüne sahip motoru, 6 ileri vitesli tam otomatik şanzımanı, saatte 120 km'lik azami hızı ve yüzde 60 eğim tırmanma kabiliyetini, askeri standartlarla uyumlu bir şekilde bir araya getiriyor. Yaklaşma ve uzaklaşma açıları ve 700 mm'ye kadar derin sulardan geçme kabiliyeti ile taktik sahadaki engelleri aşarak yoluna kesintisiz devam edebilen bu şasi ile Çukurova Savunma, diğer 4×4 platform şasilerine göre önemli bir hareket kabiliyeti artışı sağlamayı hedefliyor. (defenceturk.net)


yakusha

#3
Tasnifsiz Araçlar

ALGAN - MKE

İlk defa İdef 2021 fuarında sergilenen araç, karada 40 suda 4 km gibi hızlara ulaşabiliyor. (AA)


yakusha

Değişiklik Tarihçesi

30.06.2020 - İnsansız ve Özel Maksatlı araçlar makalesinden bölünerek bağımsız makale haline getirildi.
05.09.2021 - İdef 2021 sonrası gözden geçirildi. Tasnifsiz Araçlar bölümü eklendi.

yakusha

#5
TODO