1) Türk Savunma Sanayi: Toplar, Obüsler, Havanlar, Bombaatarlar

Başlatan yakusha, Şub 26, 2019, 05:01 ÖS

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi: Toplar, Obüsler, Havanlar, Bombaatarlar

Bu makalenin konusu Türk Savunma Sanayi: Toplar, Obüsler, Havanlar, Bombaatarlar ile sınırlandırılmıştır.

* TANK ve OBÜS TOPLARI
* OBÜSLER
* DİĞER TOPLAR
* HAVANLAR
* BOMBAATARLAR
* Diğer Sistemler
* Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler
* İhracat Başarıları

yakusha

#1
Tank ve Obüs Topları

Altay Tankı Silah Sistemi (120 mm 55 kalibre) - MKE A.Ş.

Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen Altay ana muharebe tanklarının ana silahı olarak tasarlanan 120 mm 55 kalibre top, MKE A.Ş tesislerinde üretilmektedir. Yüksek namlu çıkış hızına sahip mühimmatları ateşleyebilen silah, yivsiz-setsiz kaval tipi krom kaplamalı namluya sahiptir. 7,1 m toplam uzunluğa, 6,6 m olan namlu uzunluğuna, 3103 kg toplam ağırlığa ve 1324 kg namlu ağırlığına sahiptir. Özel çelikten son teknoloji araçlarla imal edilen silah, olumsuz hava koşullarında gerçekleştirilen testlerde başarılı sonuçlar elde etmiştir. (SSB, MKE A.Ş.)Altay tankı için bkz Türk Savunma Sanayi: Paletli Kara Araçları makalesi.

M-60 Tankı Silah Sistemi (120 mm 44 kalibre) - MKE A.Ş.

Toplam uzunluğu 5,8 m olan top, 3700 kilogram ağırlığındadır. Dk'da 6 atım yapabilmekte olup etkili menzili 3000 m olarak belirtilmiştir. (MKE A.Ş)105 mm M68 T1 Tank Topu Silah Sistemi - MKE A.Ş.

105 mm M68 T1 tank topu M48 savaş tanklarına monte edilmiştir. Hızlı ateş edebilen hassas bir silahtır. Bu silahta Yiv-Setli namlu ve dik hareket eden kama mevcuttur. Sabitlenmiş mühimmat kullanılır. (MKE A.Ş.)

155 mm 52 Kalibre Silah Sistemi - MKE A.Ş.

Türk Ordusunun modernizasyonu programında yeni obüs imalatı projesi, önemli hedeflerden biri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda geliştirilen 155 mm 52 kalibre namlu, monobloktur. Dövme çelikten imal edilen silah sistemine, atış ömrünün artırılması için otofretaj uygulanmıştır. İmalatında özel çelik kullanılan namlunun kundağı motorlu obüslerde kullanılan modelinin ağırlığı 2259 kilogram ve çekili obüslerde kullanılan versiyonunun ağırlığı ise 2240 kilogramdır. Özel tasarlanmış namlu ağız baskısı sayesinde azami geri tepme mesafesi; kundağı motorlu obüslerde 800 milimetre, çekili obüslerde ise 1400 milimetredir. (SSB)

MKE A.Ş tarafından 155 mm 52 Kalibre Silah Sistemi olarak da anılmaktadır.155 mm 39 Kalibre (L-39) Silah Sistemi - MKE A.Ş

Modernize edilen M44 obüslerinde kullanılmak için üretilen L-39 Silah Sistemi'nin geliştirme safhasında, mevcut silah parçalarından azami ölçüde faydalanılmıştır. Yorulma ömrünün artırılması için otofretaj işlemi uygulanan ve daha yüksek vuruş hızıyla açılan yiv-setlere sahip olan 39 kalibrelik bir namlu ve öncülüne göre daha geniş olan yatak, yapılan en önemli değişikliklerdendir. Modern mühimmatların kullanımına olanak sağlayan L-39 Silah Sistemi ile M44 obüslerinin etkinliği önemli ölçüde artırılmıştır. (SSB)


yakusha

#2
Obüsler

Panter Modern Çekili Obüs - MKE A.Ş

Topçu sınıfının modern muharebe ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla MKE A.Ş tarafından tasarlanan ve üretilen Panter, Türk Silahlı Kuvvetlerine 2004'te teslim edilmiştir. Sistemde kullanılan 155 mm çaplı 52 kalibrelik namlu, yol durumunda 180 derece döndürülmektedir. Araç arkasında çekilerek nakledilen obüs, mevziye girerken ve çıkarken kullanılan 160 BG'lik yardımcı güç ünitesine sahiptir. Karşı batarya atışlarından sakınması amacıyla hızla mevzi değiştirebilmesi esasına göre tasarlanan Panter, modern orduların tüm gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Sahip olduğu atış bilgisayarı sayesinde hedef üzerinde yüksek hassasiyetle baskı kurabilen sistem, ERFB/BB dâhil olmak üzere tüm modern mühimmatları kullanabilmektedir. Muharebe ağırlığı 18.000 kilogram olan ve M548A1 mühimmatı ile 30 kilometre menzile erişebilen obüs, ERFB/BB mühimmatları ile 40 kilometre menzile mermi gönderebilmektedir. (SSB)Boran Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs - MKE A.Ş

Boran, 105 mm çapında 30 kalibrelik bir namluya sahiptir. Atış kontrol sistemi dâhil toplam ağırlığı 1710 kilogram olan silah, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir. -3 ila +70 derece yükseliş açısına sahip olan namlu, sağa ve sola 8 derecelik yanca atışlar gerçekleştirebilmektedir. GPS ve panoramik dürbün ile desteklenmiş atış kontrol sistemine sahip olan Boran, -32 ila +44  santigrat derece aralığındaki sıcaklıklarda sekiz saat süreyle kesintisiz olarak görev yapabilmektedir. Klasik mevzilenme prosedürlerinden bağımsız olarak mevzilenebilen sistem, uzun menzilli mühimmatlarla 17 km menzilde etkili olabilmektedir. (SSB)

Fırtına Kundağı Motorlu Obüs için bkz Türk Savunma Sanayi: Paletli Kara Araçları makalesi.

Asya Kamyona Monteli Obüs için bkz Türk Savunma Sanayi: Tekerlekli Zırhlı Araçlar makalesinin Özel Maksatlı Araçlar alt başlığı.

Yavuz Kamyona Monteli Obüs için bkz Türk Savunma Sanayi: Tekerlekli Zırhlı Araçlar makalesinin Özel Maksatlı Araçlar alt başlığı.

yakusha

#3
Diğer Toplar

Sabit Namlulu Toplar

25 mm Top - MKE A.Ş

Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.25 mm kara topu projesi - TR Mekatronik

25 mm Kara Topu geliştirilmesi için Başkanlığımız ile TUSAŞ-Sarsılmaz ortaklığında kurulan TR Mekatronik Sistemler firması arasında sözleşme müzakerelerine başlandı. Bu Projeyle, 25 mm kara topunun yurt içi imkanlarla geliştirilmesi amaçlanıyor. (SSB)

35 mm Çift Namlulu Uçaksavar Topu - MKE A.Ş

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan GDF-003B çift namlulu uçaksavar topları, MKE A.Ş tesislerinde lisans altında üretilmiştir. Hava hedeflerine karşı 4200 metre etkili menzile sahip olan sistem, her bir namlu için 550 mermi/dakika atım hızına sahiptir. MKE A.Ş, hâlen dünyada birçok ülke tarafından kullanılan bu silahın bakım, onarım ve lisanslı üretim faaliyetlerine devam etmektedir. (SSB)20 mm Çift Namlulu Uçaksavar ve Piyade Destek Topu - MKE A.Ş

Türk Ordusu tarafından kullanılan Oerlikon 20 mm çift namlulu uçaksavar topu GAI 001'in üretim, bakım ve onarım işlemleri, uzun yıllardır MKE A.Ş tarafından gerçekleştirilmektedir. Sistem, atış bilgisayarı kullanarak hedef mesafesi ve hızı gibi bilgileri tayin edebilmektedir. GAI 001'in etkili menzili; hava hedeflerine karşı 1200 metre, kara hedeflerine karşı ise 2000 metredir. (SSB)

25 mm Otomatik Top - MKE A.Ş

GIAT lisansıyla üretilmiştir.

T-20 Silah Sistemi - FZK

T-20 Silah sistemini oluşturan silah mekanizması, namlu, esnek mermi yolu, manuel atış sehpası (soft recoil sönümleme ile birlikte) ve atış kontrol kutusu eş zamanlı mühendislik disiplinine göre müşterek yürütülmüştür. Namlu için, EYA teknolojisi geliştirilmiş ve bu yöntemle yüksek mukavemete sahip 20 mm namlu imalatı yapılmıştır. Standart 20x102 mm MKE imali fişek kullanmaktadır. Dakikada atış hızı en fazla 1500 adettir. Elektronik Atış Kontrol Kutusu sayesinde atış hızı dakikada 1-60-200-600 mermiye kadar düşürebilmektedir. Böylece hem hava hem kara-deniz platformlarında da kullanılabilmektedir. Ağırlığı 85 kg, maksimum geri tepmesi kuvveti 5,5 kN'dır. Benzer sistemlerin 4x4, 4x2 gibi vb. zırhlı taktik tekerlekli araçlara uygulaması bulunmaktadır. (SSB)

Döner Namlulu Toplar

20 mm Döner Namlulu Top Projesi - TR Mekatronik

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programında yer alan "20 mm Top Geliştirilmesi Projesi", Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TR MEKATRONİK arasında imzalandı. SSB, gelişmeyi, 10 Nisan 2019'da, sosyal medya hesabından duyurdu. Projeyle, 20 mm döner namlulu taretli silah sistemi, millî ve yerli imkânlarla tasarlanıp geliştirilecek. Yerli üretime geçildikten sonra sistem farklı kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabilecek. (MSI)

20 mm Döner Namlulu Top / Helikopter Burun Topu (3 Namlulu Gatling) - MKE A.Ş

20 mm NATO Fişeği kullanmakta olup henüz geliştirme aşamasındadır. İdef 2019 fuarında sergilenmiştir.

20 mm Döner Namlulu Top (6 Namlulu Gatling) - MKE A.Ş

20 mm NATO Fişeği kullanmakta olup henüz geliştirme aşamasındadır. İdef 2019 fuarında sergilenmiştir.20 mm Döner Namlulu Top (6 Namlulu Gatling) - Kale Kalıp

20 mm NATO Fişeği kullanmakta olup henüz geliştirme aşamasındadır. İdef 2017 fuarında sergilenmiştir.

Korkut Hava Savunma Sistemi için Bkz Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri makalesi.

35 mm Modernize Çekili Top ve Ateş İdare Cihazı için Bkz Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri makalesi.

yakusha

#4
Havanlar

MKE 120 mm HY1-12 Yivli Havan - MKE A.Ş.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda MKE A.Ş tarafından geliştirilen HY1-12, tekerlekli bir kundağa sahiptir. Araç arkasında çekili olarak nakledilebilen sistem, hızla atışa hazır hâle gelebilmektedir. Toplam ağırlığı 620 kilogram olan havan topu, ağızdan yüklemeli yiv-setli bir namluya sahiptir. Tek veya otomatik atış yapabilen HY1-12, 8000 metre etkili menzile sahiptir. (SSB)MKE 81 mm UT-1 Havan - MKE A.Ş.

Tasarımı ve üretimi MKE A.Ş tarafından gerçekleştirilen 81 mm UT-1 havanı, 71 kilogram ağırlığındadır. Düşük ağırlığı sayesinde silah, üç kişi tarafından kolaylıkla taşınabilmektedir. Piyade destek görevlerinde kullanılan UT-1, sütre gerisine etkili atışlar gerçekleştirebilmektedir. Her türlü modern havan mühimmatını ateşleyebilen silah, muharebe sahasında zorlu arazi koşullarında dahi kolaylıkla nakledilebilmektedir. 81 mm UT-1 Havan, 5900 metre etkili menzile sahiptir. (SSB)MKE 60 mm Komando Havanı - MKE A.Ş.

Komando Havanı, kolayca taşınabilen hafif bir piyade silahıdır. Küçük timlerin sütre arkasındaki hedeflere karşı veya atış destek silahı olarak kullandığı 60 mm Komando Havanı'nın tasarımında, ergonomi ön planda tutulmuştur. Yerden ya da araç üstünden ateşlenebilen havan topu, özel çelikten imal edilmiş kaval namluya sahiptir. Toplam ağırlığı 7,7 kilogram olan silahın etkili menzili, 1500 metredir. (SSB)

Araç Üstü Havan 120 mm (Yivsiz) - MKE A.Ş.

Namlu Çapı 120mm OLUP 1350 kg ağırlığa, 9500m operasyon menziline ve dk 10 atım hızına sahiptir. Elle, yarı otomatik olarak mühimmat yüklenmektedir. (MKE)


yakusha

#5
Bombaatarlar

MKE 40 mm Otomatik Bombaatar - MKE

MK64 silah hamili ve M3 üçayağı ile birlikte kullanılan silah, 1500 metre etkili menzile sahiptir. Muharebe sahasında yüksek isabet oranı ve güvenilir yapısıyla dikkat çeken MKE 40 mm Otomatik Bombaatar, gerekli durumlarda mühimmatı 2500 metre menzile kadar ulaştırabilmektedir. Sistemin toplam ağırlığı 62,5 kilogramdır. Silah, seri atışta 60 mermi/dk atış hızına ulaşmaktadır. (SSB)OBA40 40 mm Otomatik Bombaatar - Kale Savunma

Tam otomatik, geri tepme prensibi ile çalışan, hava soğutmalı makinalı bombaatar OBA40, tripod (üç ayak) ile karada yere konuşlandırılabilmekte ya da hareketli bir araca ve tekneye standartlastştırılmış bir arayüz aracılığıyla bağlanabilmektedir. 40x53 mm (HV) kalibreli bombaatar, M430 HEDP mühimmati ile 2" (50mm) kalınlığındaki zırh çeliğini delebilmektedir. (SSB)

MKE 40 mm Uzun Tamburalı Bombaatar - MKE

Güvenlik güçlerinin tek personel tarafından taşınabilen atış destek silahı ihtiyacı doğrultusunda MKE A.Ş tesislerinde üretilen bombaatar, 40 mm mühimmatları ateşlemektedir. Altı atımlık besleme sistemine sahip olan silah, alan hedeflerine karşı 375 metre, nokta hedeflerine karşı 150 metre etkili menzile sahiptir. Katlanabilir dipçiği açık pozisyondayken 803 mm uzunluğunda olan bombaatarda 300 mm uzunluğunda namlu tercih edilmiştir. Maksimum 6 atış/10 saniye atım adedine ulaşan silahın ağırlığı 5800 gramdır. (SSB)


yakusha

#6
Diğer Sistemler

AK40-GL Bombaatar - Akdaş Silah

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni nesil piyade tüfeklerinde ve envanterindeki namlu altı Picatinny ray özelliği bulunan diğer piyade tüfeklerinde kullanım ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile üretilmiş, benzersiz tasarımlı, yerli ve milli 40 mm kalibre bombaatardır. Kullanım ve taşıma kolaylığı sağlayan hafif ve ergonomik yapısı yanında, sağ ve sol kullanım için özgün tasarımı (emniyet mandalı ve çift taraftan dolduruş yapabilme) ile dikkat çeker. (SSB)Dipcikli modeli de bulunmaktadır.BA 40 Bombaatar - Ata Arms

Tüfek altına monteli olarak veya tek başına kullanılabilen BA40 bomba atar, ATA ARMS tarafından geliştirilmiştir. Çift hareketli tetik vasıtasıyla ateşleme sağlayan sistem, 228 mm uzunluğunda döner namlu mekanizmasına sahiptir. Bu sayede doldurma, kullanıcı isteğine göre sağ veya soldan gerçekleştirilebilmektedir. Ergonomik tasarımlı kabza ve manuel emniyet tertibatı ile donatılan BA40 bomba atarın uzunluğu, dipçik ile 530 mm'dir. Dipçik donanımıyla kullanıldığında; genişliği 56 mm ve boş ağırlığı 1300 gram olan silah, 40 mm'lik mühimmatları ateşlemektedir. (SSB)T40-R Bombaatar - MKE A.Ş

Nişangah dahil 1350 gr ağırlığa, 350 m etkili menzile sahiptir. 395 mm uzunluğunda olup namlu boyu 305 mm'dir. (MKE)T40-R5 Bombaatar - MKE A.Ş

Nişangah dahil 1600 gr ağırlığa, 350 m etkili menzile sahiptir. 395 mm uzunluğunda olup namlu boyu 305 mm'dir. (MKE)


yakusha

#7
Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler

GÖKER - Aselsan

GÖKER, sabit tesis ve sınır bölgelerinde konuşlanmak üzere, güncel çok alçak irtifa hava ve kara savunma ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan 35mm Tek Namlulu Silah Sistemidir. 35mm Parçacıklı Mühimmat'ın (ATOM) güç çarpanı olarak kullanımı ile çok alçak irtifa hava hedefleri (Küçük-Mini İHA'lar, helikopterler) ve kara hedeflerine yüksek etkinlik kapasitesine sahiptir. GÖKER; bağımsız elektro-optik gözetleme sistemi, uzaktan komuta yeteneği, şeritsiz mühimmat besleme mekanizması ve esnek sensör entegrasyon altyapısı sayesinde bütüncül ve maliyet etkin bir sistem çözümü oluşturmaktadır. (Aselsan)76mm Deniz Topu - MKE A.Ş

Deniz Kuvvetleri tarafından yoğun kullanılan OTO Melara 76 mm gemi topunun yerlileştirilmesi amacıyla 76/62 mm Deniz Topu Geliştirme Projesi 2020 yılında başlatılmış olup 12 ay içinde prototip üretimin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. (Milliyet, defenceturk.net)

Kale Kalıp KK M001 Bombaatar - Kale Kalıp

İdef 2015 sırasında sergilenmiştir. Hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.
yakusha

İhracat Başarıları

TODO

yakusha

Değişiklik Tarihçesi

05.07.2020 - İlk defa yayınlandı.
06.07.2020 - Kale Kalıp üretimi 20 mm gatling top eklendi. MKEK üretimi 2 bombaatar eklendi. Kale Kalıp KK M001 Bombaatar eklendi.
11.07.2020 - 76mm Deniz Topu eklendi.
16.07.2020 - 25mm kara topu projesi eklendi.
18.07.2020 - 20mm kara topu projesi eklendi.
27.09.2020 - MKE A.Ş üretimi 25 mm top eklendi.
15.09.2021 - İdef 2021 sonrası gözden geçirildi. İhracat Başarıları maddesi eklendi.