4) Türk Savunma Sanayi: İtki ve Tahrik Sistemleri Alt Sistemleri

Başlatan yakusha, Haz 14, 2018, 01:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi: İtki ve Tahrik Sistemleri Alt Sistemleri

Bu makalenin konusu Türk Savunma Sanayi: İtki ve Tahrik Sistemleri Alt Sistemleri ile sınırlandırılmıştır.

* Özgün Transmisyon Sistemleri
* Lisans Altında Üretilen Transmisyon Sistemleri
* Diğer Yerli Alt Sistemler
* İhracat Başarıları

yakusha

Özgün Transmisyon Sistemleri

DURA AMT Senkromeçli Otomatik Transmisyon - Tümosan

DURA AMT, taktik tekerlekli askerî araçlar, ağır ve orta sınıf ticari araçlar, midibüs, otobüs ve iş makinaları için geliştirilmiş, modüler mimariye sahip bir senkromeçli otomatik transmisyon ürün ailesidir. Otomatik (Elektro-hidrolik) vites sistemi sayesinde hızlı ve konforlu vites geçişi, özgün ve kompakt tasarımı sayesinde ise yüksek tırmanma kabiliyeti ile beraber yüksek azami hız, düşük yakıt tüketimi, yüksek ivmelenme performansı, zorlu arazi ortamında ve ağır koşullarda sorunsuz çalışabilme ve uzun süre dayanıklılık sunmaktadır. Opsiyonel Retarder eklentisiyle servis frenlerini rahatlatma imkânı sağlamasının yanında, arka ve yan güç çıkışları ile yardımcı sistemlerin çalıştırılmasına olanak vermektedir. (SSB)DURA MT Mekanik Transmisyon - Tümosan

DURA MT, taktik tekerlekli askerî araçlar, ağır ve orta sınıf ticari araçlar, midibüs, otobüs ve iş makinaları için geliştirilmiş, modüler mimariye sahip bir senkromeçli  manuel transmisyon ürün ailesidir. Özgün ve kompakt tasarımı sayesinde yüksek tırmanma kabiliyeti ile beraber yüksek azami hız, düşük yakıt tüketimi, yüksek ivmelenme performansı, hızlı ve konforlu vites geçişi, zorlu arazi ortamında ve ağır koşullarda sorunsuz çalışabilme, düşük bakım ve işletim masrafları ve uzun süre dayanıklılık sunmaktadır. Opsiyonel Retarder eklentisiyle servis frenlerini rahatlatma imkânı sağlamasının yanında, arka ve yan güç çıkışları ile yardımcı sistemlerin çalıştırılmasına olanak vermektedir. (SSB)DURAMAT Tam Otomatik Transmisyon - Tümosan

DURAMAT, taktik tekerlekli askerî araçlar, ağır ve orta sınıf ticari araçlar, midibüs, otobüs ve iş makinaları için geliştirilmiş bir tam otomatik tork konvertörlü transmisyon ürün ailesidir. Islak kavramalı tam otomatik vites sistemi sayesinde hızlı ve konforlu vites geçişi, özgün ve kompakt tasarımı sayesinde ise yüksek tırmanma kabiliyeti ile beraber yüksek azami hız, yüksek ivmelenme performansı, zorlu arazi ortamında ve ağır koşullarda sorunsuz çalışabilme ve uzun süre dayanıklılık sunmaktadır. Opsiyonel dâhilî Retarder eklentisiyle servis frenlerini rahatlatma imkânı sağlamasının yanında, standart ön güç çıkışı ile yardımcı sistemlerin çalıştırılmasına olanak vermektedir. (SSB)


yakusha

Lisans Altında Üretilen Transmisyon Sistemleri

X200-4B / X200-4C  Elektronik Transmisyonu - Hema HST

Allison X200-4(B) çapraz tahrikli otomatik transmisyon. Tork konverterli, 4 ileri 1 geri hız, hidrolik fren ve hidrostatik kontrollü direksiyon sistemi. 400 HP (298 kW) güç, 2.800 d/d azami giriş hızı ve 18 ton ağırlığa kadar gelişmiş paletli araçlarında kullanılmaktadır. (Hema)

Hema tarafından lisans altında üretilmektedir.

3040 MX Transmisyonu  - Hema HST

Allison 3040 MX çapraz tahrikli otomatik transmisyon. Tork konverterli, 4 ileri 2 geri hız, hidrolik fren ve hidrostatik kontrollü direksiyon sistemi. 500-800 GHP (373-597 kW) güç, 3.000 d/d azami giriş hızı ve 35+ ton ağırlığa kadar paletli araçlar içindir. (Hema)

Hema tarafından lisans altında üretilmektedir.

5043 MX  (X1100-5) Transmisyonu  - Hema HST

Allison X1100-5 çapraz tahrikli otomatik transmisyon. Tork konverterli, 4 ileri 2 geri hız, hidrolik fren ve hidrostatik kontrollü direksiyon sistemi. 1.500 GHP (1.120 kW) güç, 3.000 d/d azami giriş hızı ve 70 ton ağırlığa kadar paletli araçlar içindir. (Hema)

Hema tarafından lisans altında üretilmektedir.

X1100-5A3 Transmisyonu  - Hema HST

Allison X1100-5A3 çapraz tahrikli otomatik transmisyon. Tork konverterli, 4 ileri 2 geri hız, hidrolik fren ve hidrostatik kontrollü direksiyon sistemi. 1.500 GHP (1.120 kW) güç, 3.000 d/d azami giriş hızı ve 70 ton ağırlığa kadar paletli araçlar içindir. (Hema)

Hema tarafından lisans altında üretilmektedir.

yakusha

Diğer Yerli Alt Sistemler

Diferansiyel - Tümosan

TÜMOSAN Diferansiyel, sağ ve sol akslar arasındaki tork ve hız dengesini sağlayan; taktik tekerlekli askerî araçlar, ağır ve orta sınıf ticari araçlar, midibüs, otobüs ve iş makinaları için geliştirilmiş bir konik dişli sistemidir. Sistem; sahip olduğu elektro-pnömatik kontrollü kilitli-kilitsiz kullanabilme opsiyonu ile zorlu arazi ortamında ve ağır koşullarda sorunsuz çalışabilme ve uzun süre dayanıklılık sunmaktadır. Üç ve daha çok aksa sahip araçlar için tandem olarak kullanılabilme imkânı ve kompakt tasarımı ile hacim avantajı sağlamaktadır. (SSB)Transfer Kutusu - Tümosan

TÜMOSAN Transfer Kutusu, ön ve arka akslar arasında istenilen oranda güç paylaşımı sağlayan; 4x4, 6x6 ya da 8x8 taktik tekerlekli askerî araçlar, ağır ve orta sınıf ticari araçlar, midibüs, otobüs ve iş makinaları için geliştirilmiş bir ara transmisyon çözümüdür. Sistem; sahip olduğu elektro-pnömatik kontrollü iki hız seçeneği ve kilitli-kilitsiz kullanabilme opsiyonu ile yüksek tırmanma kabiliyeti ile beraber, zorlu arazi ortamında ve ağır koşullarda sorunsuz çalışabilme ve uzun süre dayanıklılık sunmaktadır. Entegre park freni ile park hâlinde güvenli fren imkânı ve kompakt tasarımı ile hacim avantajı sağlamaktadır. (SSB)


yakusha

Söylentiler

Hidromek Şanzıman

Hidromek firmasının çeşitli şanzıman projeleri olduğu basına yansımıştır. (SU)

yakusha

İhracat Başarıları

TODO

yakusha

Değişiklik Tarihçesi

10.07.2020 - İlk defa yayınlandı.