4) Türk Savunma Sanayi: Hassas Güdümlü Füzeler

Başlatan yakusha, Haz 14, 2018, 07:25 ös

« önceki - sonraki »

yakusha

Haz 14, 2018, 07:25 ös Son düzenlenme: Haz 19, 2018, 09:24 ös yakusha
Türk Savunma Sanayi: Hassas Güdümlü Füzeler

Bu makalenin kapsamı Hassas Güdümlü Füzeler ile sınırlanmıştır.

Malesef bu makale pek çok söylenti seviyesinde bilgi içermektedir ve içerdiği bilgilerin bir kısmı istemli veya istemsiz olarak hatalı verilmiş bilgilerden oluşmaktadır.

* ANTİ TANK FÜZELERİ
* HAVA SAVUNMA FÜZELERİ
* DİĞER FÜZELER
* Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler
* Konsept
* Söylenti ve Olasılıklar
* Tarihsel Notlar

Kaynakça:
Ömer Çay, Ocay: https://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=28285.0
Arda Mevlütoğlu, orko_8: https://defence.pk/pdf/threads/turkish-missile-programs.60968/page-152
Yusuf Akbaba, https://twitter.com/ssysfakb
İbrahim Sünnetçi, https://twitter.com/5nci_Boyut
Makine Hikayeleri, https://issuu.com/oaib/docs/makinehikayeleri_web

yakusha

Haz 14, 2018, 07:25 ös #1 Son düzenlenme: Oca 17, 2019, 01:40 ös yakusha
ANTİ TANK FÜZELERİ

CİRİT / Lazer Güdümlü Füze - Roketsan

CİRİT 2.75" Lazer Güdümlü Füze, taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözümdür. Yeni nesil bir füze olan CİRİT, 2.75" güdümsüz roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır. (Roketsan)

70mm çap, 1.9m boy, 15kg tüpsüz ağırlık değerlerine sahiptir. 1.5km min., 8km max. menzile erişebilmektedir. Terminal safhada yarı aktif lazer arayıcı başlık ile güdümlenmektedir. Hava, Kara ve Deniz platformlarına entegre edilebilmektedir.

Tübitak-SAGE tarafından Cingöz Projesi olarak isimlendirildiği de olmuştur. (Ömer Çay)

MIZRAK FÜZE AİLESİ

UMTAS / Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi - Roketsan

UMTAS, taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir. UMTAS, helikopter platformlarının yanı sıra diğer hava, kara ve deniz platformlarından kullanıma uygun özellikte bir sistemdir. (Roketsan)

160mm çap, 1.8 m boy, 37.5 kg ağırlık değerlerine sahiptir. 500m min., 8000m max menzile erişebilmektedir. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı ile güdümlenmekte olup reaktif korumalı zırhlara karşı etkili tandem harp başlığı taşımaktadır. MIZRAK-U olarak isimlendirildiği de olmuştur.

UMTAS füzesi DzKK tarafından Temren olarak isimlendirilmektedir (Yusuf Akbaba)L-UMTAS - Roketsan

L-UMTAS taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.  UMTAS, helikopter platformlarının yanı sıra diğer hava, kara ve deniz platformlarından kullanıma uygun özellikte bir sistemdir. (Roketsan)

UMTAS füzesinin lazer güdümlü versiyonu olup MIZRAK-L ve UMTAS-L olarak isimlendirildiği de olmuştur.

UMTAS füzesi DzKK tarafından Temren olarak isimlendirilmektedir (Yusuf Akbaba)OMTAS / Orta Menzilli Tanksavar Füzesi - Roketsan

OMTAS üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemidir. (Roketsan)

160mm çap, 1.8 m boy, 36 kg ağırlık değerlerine sahiptir. 200m min., 4000m max menzile erişebilmektedir. Kızılötesi Arayıcı Başlık ile güdümlenmekte olup hafif zırhlı/zırhsız araçlar, silahlı birliklere karşı etkilidir. At-unut ve At-Güncelle modunda kullanılabilmektedir. Kara platformlarına entegrasyon seçeneği de sunulmaktadır. MIZRAK-O olarak isimlendirildiği de olmuştur.KARAOK - Roketsan

25 kg'dan az bir ağırlığa sahip, 110 cm uzunluğunda ve 125mm çapında bir füzedir. 2km menzil içindeki hafif zırhlı araçlara, zırhsız araçlara ve silahlı birliklere karşı kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Doğrudan vuruş veya üstten vuruş yeteneklerine sahiptir. (Milli Savunma)

KMTAS / MIZRAK-K / TEKAT olarak isimlendirildiği de olmuştur. Henüz geliştirme aşamasındadır.

yakusha

Haz 15, 2018, 05:29 öö #2 Son düzenlenme: Haz 18, 2018, 01:55 öö yakusha
Hava Savunma Füzeleri

HİSAR FÜZE AİLESİ

Hava Savunma Füze Ailesidir.

HİSAR-A / Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi - Roketsan

Hisar-A, IIR güdümlü bir füze olup 10 Km irtifaya ve 15km menzile ulaşabilmektedir. 4m uzunluğa, 230kg ağırlığa sahiptir. (cabatli_53)HİSAR-O / Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi - Roketsan

Hisar-O, IIR güdümlü bir füze olup 15 Km irtifaya ve 30km menzile ulaşabilmektedir. 4,5m uzunluğa, 300kg ağırlığa sahiptir. (cabatli_53)

yakusha

Haz 16, 2018, 07:46 ös #3 Son düzenlenme: Ksm 02, 2018, 05:27 ös yakusha
DİĞER FÜZELER

GÖKTUĞ FÜZE AİLESİ

IR ve Radar güdümlü versiyonları bulunan Hava-Hava füzesi ailesidir. (ocay)Gökdoğan / Görüş İçi Hava Hava Füzesi - Tübitak Sage

Gökdoğan, kısa menzilli, IIR arayıcı başlığa sahip görüş içi hava-hava füzesidir. (ocay)Bozdoğan / Görüş Ötesi Hava Füzesi - Tübitak Sage

Uzun menzilli, radar arayıcı başlık ile donatılmış görüş ötesi hava-hava füzesidir.

HİSAR Portatif / Yerli Manpads - Roketsan

Geliştirme sözleşmesi imzalanmış oluş test aşamasındadır. HİSAR Manpads veya Yerli Manpads olarak da bilinmektedir. (ssm, ocay)

PorSav olarak da bilinmektedir. (Yusuf Akbaba)yakusha

Haz 16, 2018, 10:24 ös #4 Son düzenlenme: Oca 17, 2019, 01:52 ös yakusha
Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler

ORTA-KISA Menzilli Füze

Roketsan ve SAAB kısa ve orta menzilli Antitank Füze Sistemleri arasındaki boşluğu dolduracak yeni bir füze üstüne çalışıyor. (roketsan)SAPAN / Kısa Menzilli Yakın Hava Savunma Füzesi

RAM benzeri bir kısa menzilli yakın hava savunma füzesidir. (ocay)

AKBABA / Anti Radyasyon Füzesi

Kara konuşlu radar hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmakta olan bir Anti Radyasyon füzesidir. (ocay)

AGM-88A/B HARM Anti-Radyasyon Füzelerini desteklemek üzere Milli Anti-Radyasyon Füzesi Geliştirme Projesi [AKBABA] çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşamada AKBABA Projesi ile ilgili elimizdeki tek bilgi füzede TüBiTAK desteği ile Aselsan tarafından geliştirilmekte olan Ku-Bant, faz dizinli [Phased Array] anten ve AESA radar yapısına sahip hava-yer konfigürasyonundaki RF Arayıcı Başlık'ın kullanılacağıdır.

AKBABA Milli Anti Radyasyon Füzesi için geliştirilen Ku-Bant RF Arayıcı Başlığın aktif/pasif çalışma kabiliyetine sahip olduğunu değerlendirmekteyiz. Aktifte normal bir radar gibi çalışma söz konusu iken, pasifte EH sistemlerinin almaçlarına benzer çalışma söz konusu. Böylece tehdit radarların konumu pasif modda her hangi bir yayın yapmadan belli mesafelerden hassas bir biçimde tespit edilebilecektir. (İbrahim Sünnetçi)


KARGI / Anti Radyasyon Dolanan Mühimmat

Eskiyen HAROP dolanan mühimmatları yerine STM tarafından geliştirilmekte olan bir Anti Radyasyon Dolanan Mühimmattır. (ocay)

TüBiTAK destekli KARGI Projesi ile HvKK için 2oo2'de tedarik edilen Harpy-I Taarruzi İHA Sistemlerinin yerini alacak, kritik bileşenleri milli olan bir Anti-Radyasyon/Kara Taarruz İHA Sistemin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Vestel Savunma Sanayi [VSS] Firması ile sözleşmesi 2o15'te imzalanan Geliştirme ve Prototip Üretim Fazı altında yerli imkan ve kabiliyetlerle  tasarlanacak ve üretilecek Milli Anti Radyasyon/Kara Taarruz İHA Sistemi prototiplerinin Harpy-I'de olduğu gibi pervaneli tipte Wankel Motor ile güçlendirilecektir.

Projenin Seri Üretim fazı için ayrı bir sözleşme imzalanması bekleniyor. KARGI Prototipi ile uçuş testlerinin 2o18 yılı içinde başlayabileceğini değerlendirmekteyim.

IAI tarafından geliştirilip üretilen HAROP ile benzer kabiliyetlere sahip olacağını değerlendirdiğim KARGI Anti-Radyasyon/Kara Taarruz İHA üzerinde Aselsan ürünü sensör ve aviyoniklerin yer almasını bekliyoruz. KARGI  Platformunda ayrıca HAROP'daki gibi SatCom haberleşme/data link kabiliyetinin de yer alması bekleniyor.

Aselsan 2o15 Yılı Faaliyet  Raporu'na göre Elektronik Harp Projeleri kapsamında SSM ile imzalanan yeni sözleşmeler arasında 'KARGI Platformu için RF Arayıcı Başlık Sistemi' Sözleşmesi de yer almaktadır. Diğer yandan Aselsan tarafından yeni geliştirilen ATMACA isimli Elektro-Optik Gözetleme Sistemi'nin de yine KARGI Platformunda kullanılacağını öngörüyoruz. Üzerinde soğutmalı tip 3-5 mikron bandında çalışan 4 sayısal büyütmeli Orta Dalga  [64ox512   FPA] Termal Kamera, yüksek çözünürlüklü [HD/192ox108o] TV  Kamerası ve   yüksek performanslı Lazer Mesafe Bulucu [4km menzilli azami 1okm opsiyonel] sensörleri yer alan ATMACA jiroskobik stabilizasyona sahip olup 26cm çapında ve 35cm yüksekliğindedir ve gimbal ağırlığı azami 1okg olarak verilmektedir. (İbrahim Sünnetçi)


TEI PG-50 motoru bu proje için geliştiriliyor olabilir (Sabri Ünal)HİSAR-U / Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesi - Roketsan

Radar güdümlü uzun menzilli bir füzedir. Geliştirme çalışmaları devam etmektedir. 20km üstü irtifalara çıkabilmesi ve 100-150km menzile sahip olması beklenmektedir. IIR-RF başlık taşıması muhtemeldir. (cabatli_53)

HİSAR NOKTA / Roketsan

Eskiyen Hawk sistemlerinin yerini alması amacıyla başlatılmış RF-IIR güdümlü 20 km irtifa ve 40/50 km menzile sahip olması beklenen çalışmaları başlatılmış bir hava savunma füzesidir. (ocay, ssm, cabatli_53)

HİSAR ÜS LİMAN / Roketsan

Hisan füzesinin Üs ve liman bölgelerinin korunmasında yönelik bir sürümü olması beklenmektedir. (ocay)

HİSAR-D

Hisar füzelerinin deniz versiyonu olması ve ESSM füzelerinin yerini alması beklenmektedir. (ocay)

yakusha

Haz 17, 2018, 05:27 ös #5 Son düzenlenme: Haz 18, 2018, 01:49 öö yakusha
Konsept Çalışmaları

HİSAR G / Roketsan

SSM tarafından Göktuğ mühimmatlı Hisar füzesi olarak tanımlanmaktadır. (ssm)

İsrail ürünü SPYDER füzesi gibi bir çalışma olabilir. (ocay)

HİSAR G+ / Roketsan

Hisar G konsept tasarımının daha gelişmiş bir versiyonu olması beklenmektedir. (ssm)

İsrail ürünü SPYDER-ER füzesi gibi bir çalışma olabilir. (ocay)

HİSAR O+ / Roketsan

Hisar-O füzesinin daha gelişmiş bir versiyonu olması beklenmektedir. Radar güdümlü versiyonu olabilir. (ssm, ocay)


yakusha

Haz 17, 2018, 05:29 ös #6 Son düzenlenme: Ara 24, 2018, 02:46 öö yakusha
Söylentiler, Olasılıklar

TEMREN Füzesi - Roketsan

Temren yeni bir füze değil. Umtas fuzesini deniz kuvvetleri TEMREN diye adlandırıyor. (Yusuf Akbaba) Mızrak füzesinin deniz araçları için özelleştirilmiş bir versiyonu olabilir. (İbrahim Sünnetci)

UMTAS-ER - Roketsan

UMTAS-ER/MIZRAK-ER/MIZRAK-D, Umtas füzesinin 12-16km menzilli bir türevi olabilir. (ocay)

MIZRAK-D - Roketsan

UMTAS füzesinin deniz versiyonu olarak geliştirilmektedir. Blok-I, Hellfire dengi iken, Blok-II Penguin ve Maverick eşdeğeri olacaktır. (cabatli_53)

TV Güdümlü Füze - Roketsan

Popoye füzesine benzer TV güdümlü bir füzenin Roketsan tarafından geliştirildiği iddia edilmektedir. (ocay)Göktuğ / Kara Hava Füzesi - Tübitak Sage

Kara ve deniz kuvvetlerinin kullanımı için Göktuğ füzesinin yüzeyden atılan bir versiyonu da geliştiriliyor olabilir. (ocay)

ŞAHİN / Hava-Hava füzesi - Tübitak Sage

Kısa menzilli hava hava füzesi olup AIM-9X ve ASRAAM ile benzer özelliklerde olması beklenmektedir. (ocay)Namludan Fırlatılan Tanksavar Füzesi

Altay tankı için namludan fırlatılan lazer güdümlü ve at unut tipi bir antitank füzesi üstüne çalışılmış olabilir. (ocay)

Ramjet Motorlü Füze

Ramjet teknolojisi kullanan bir füzenin geliştirilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir. (ocay)SPEAR-3 Tarzı Bir Füze

Penguin füzelerinin yerini almak üzere Roketsan tarafından üzerinde çalışmakta olduğu ifade edilmiştir (İbrahim Sünnetçi)

yakusha

Haz 18, 2018, 01:46 öö #7 Son düzenlenme: Haz 18, 2018, 01:57 öö yakusha
Tarihsel Notlar

ORDOT Projesi - Ordu Donatım

1960'lı yıllarda başlatılmış ama seri üretime geçmemiş bir güdümlü antitank füzesi projesidir. SS-11 Cobra füzeleri ile aynı aynı işlevi yerine getirmek amacıyla başlatılmıştır. (Makine Hikayeleri)

ERYX Antitank Füzesi Üretimi - MKEK

2500 ERYX füzesi ve 500 atıcı MBDA lisansı altında 90'lı yılların sonunda üretilmiştir. (ocay)

RAPIER Füzesi Üretimi

İngiliz Kara ve Hava Kuvvetleri için 1.500 adet Rapier Mk-IIB füzesi nihai montajı Roketsan tesislerinde yapılacak şekilde, Aselsan, Kalekalıp, Roketsan tarafından imal edilmiştir. (wikipedia, ocay)

Stinger Füzesi Üretimi

Stinger Blok-I füzesi Roketsan tesislerinde Avrupa Stinger konsorsiyumu çerçevesinde üretilmiştir. (ocay)

USMC / Roketsan Ortak Projesi

Detayları bilinmeyen bir roket projesi 2000'li yılların ilk yarısında USMC tarafından Roketsan ile ortak üretilmek istenmiş olabilir. MPIM/SRAW projesi ile ilintili olabilir. (ocay)

yakusha

Haz 19, 2018, 09:23 ös #8 Son düzenlenme: Oca 17, 2019, 01:45 ös yakusha
Değişiklik Tarihçesi:

* 01.06.2018 - Tarihsel notlar eklendi.
* 10.01.2018 - SPEAR-3 Tarzı Bir Füze için İbrahim Sünnetçi notu eklendi.
* 17.01.2019 - Kargı ve Akbaba için İbrahim Sünnetçi notları eklendi.