3) Türk Savunma Sanayi: Balistik Füzeler ve Seyir Füzeleri

Başlatan yakusha, Haz 14, 2018, 07:23 ös

« önceki - sonraki »

yakusha

Türk Savunma Sanayi: Balistik Füzeler ve Seyir Füzeleri

Bu makalenin çerçevesi Balistik Füzeler ve Seyir Füzeleri ile sınırlandırılmıştır.

* BALİSTİK FÜZELER
* SEYİR FÜZELERİ
* Devam Eden Projeler
* Söylentiler ve Olasılıklar
* Tarihsel Notlar
* Sivil Projeler
* Kritik Alt SistemlerKaynakça:

Ömer Çay, Ocay: secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=28285.0
Arda Mevlütoğlu, orko_8: defence.pk/pdf/threads/turkish-missile-programs.60968/page-152
İbrahim Sünnetci, twitter.com/5nci_Boyut
Roketsan, roketsan.com.tr

yakusha

Haz 14, 2018, 07:24 ös #1 Son düzenlenme: Tem 08, 2018, 08:35 ös yakusha
BALİSTİK FÜZELER

J600T Yıldırım - Roketsan

6.75 m uzunluğa, 600 mm genişliğe, 2100 kg ağırlığa, 470 kg tahrip ve çelik bilyeli parçacık etkili harp başlığına ve yaklaşmalı hassas yedeklemeli tapaya sahiptir. 80-150 km menzil içinde kullanılabilmektedir. 2000 yılında kalifiye edilmiş olup 2001 yılında TSK envanterine girmiştir. (Roketsan)KAAN - Roketsan

610mm genişliğe, 2500 kg ağırlığa, 470 kg tahrip ve parça tesirli harp başlığına ve yaklaşmalı hassas yedeklemeli tapaya sahiptir. 80-280 km menzil içinde kullanılabilmektedir. Yıldırım füzesinden elde edilen bilgi birikimi ve yetenekler sayesinde 2009 yılında geliştirilmeye başlanmış olup 2014 yılında kalifiye edilerek TSK envanterine girmiştir. (Roketsan)

Kaan füzesinin fırlatıldığı sistem BORA (İhracat versiyonu KHAN) olarak isimlendirilmekte olup YILDIRIM-II projesinin bir ürünüdür.

Kaan füzesi, Bora Füze Sistemi ile uyumlu arayüze sahip diğer platformlardan da fırlatılabilmektedir.


yakusha

Haz 14, 2018, 07:24 ös #2 Son düzenlenme: Oca 17, 2019, 01:26 ös yakusha
SEYİR FÜZELERİ

SOM Seyir Füzesi Ailesi - Roketsan

Havadan karaya mühimmat ailesidir ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir. (Roketsan)

TÜBİTAK SAGE tarafından 2006 yılında bir Ar-Ge Projesi olarak başlatılmıştır. İlk atış denemesi 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 2013 yılında ROKETSAN seri üretim konusunda görevlendirilmiştir. SOM'un dış yapısında kompozit malzemeler kullanılmıştır ve füze radar sinyallerini emen bir boya ile kaplanmıştır. 600 kg ağırlığında olup 250 km menzile ulaşabilmektedir.

SOM-A ve SOM-B1 yüksek patlayıcılı basınç parçacık etkili, SOM-B2 ardışık delici başlık kullanmaktadır ve yaklaşık ağırlığı 250kg olarak belirtilmiştir. Tüm versiyonlarında ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm bulunmaktadır. SOM-B1, SOM-B2 varyantlarında görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık mevcuttur.

SOM-A, SOM-B1 ve SOM-B2 hali hazırda F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 platformlarına sertifiye edilmiştir. (Roketsan)

Roketsan ile sayısı belirsiz adet ve blok belirtilmeksizin seri üretim sözleşmesi imzalanmıştır. (Basın)SOM-J Seyir Füzesi - Roketsan

Som ürün ailesinin F-35 uçaklarının gövde içinden atılabilecek şekilde uyarlanmış versiyonu olup F-16 dahil çeşitli uçaklardan atılabilmektedir. Kara hedefleri yanında deniz hedeflerine karşı da etkilidir. 120+ nm menzile sahip, 140 kg parçacık tesirli - zırh delici harp başlığı ile donatılmış olup 500kg civarı ağırlığa sahiptir. (Roketsan)Atmaca - Roketsan

Henüz geliştirme aşamasında olup envanterde bulunan Harpoon füzelerinin yerini alması amaçlanmaktadır. 200km üstü menzile, gemisavar ve kıyı taarruz kabiliyetlerine sahip olacaktır. RF Arayıcı Başlık + GPS/INS Güdüm Sistemi ve Radar Altimetre'ye ilave olarak çift yönlü kriptolu veri bağı kabiliyeti de donatılacaktır. LRIP Fazı altında 32+32 olmak üzere İ Sınıfı Fırkateynlerde kullanılmak üzere toplamda 64 ATMACA Güdümlü füzesi'nin tedarik edilmesi bekleniyor. (İbrahim Sünnetci)

Adeti belirsiz olarak seri üretim sözleşmesi Roketsan ile imzalanmıştır. (Basın)2018, Kasım'da basına dağıtılan Atmaca genel tasarım ve atış görüntüsü.


yakusha

Haz 15, 2018, 05:08 öö #3 Son düzenlenme: Oca 17, 2019, 01:27 ös yakusha
Devam Eden Projeler

Gezgin Seyir Füzesi - Tübitak SAGE

GEZGİN Milli Seyir Füzesinin (G Projesi olarak da bilinmektedir) kara, su üstü ve su altı platformlarından kullanılması öngörülmüştür. Kara/satıh ve su altı platformlarından atılabilirlik için GEZGİN, silindirik bir gövde yapısına sahip olacaktır. Menzilinin ilk aşamada 800km olması beklenmektedir. (İbrahim Sünnetci)

yakusha

Haz 16, 2018, 05:45 ös #4 Son düzenlenme: Oca 21, 2019, 10:14 ös yakusha
Söylentiler ve Olasılıklar

Yıldırım+ / J+ Projesi

Yıldırım füzesinin 220km menzilli bir versiyonu olarak geliştirildiği ve envantere girdiği iddia edilmektedir. (ocay)

BORA II Projesi

800km ve üstü menzile ulaşabilen bir füze olması ve 2024 yılı gibi envantere girmesi beklenmektedir. Bora I füzesinden daha uzun ve geniş bir gövdeye, benzer karakteristik özelliklere ve harp başlığına sahip olması beklenebilir (İbrahim Sünnetci)

Yıldırım III Projesi olarak da bilinmektedir.

Yıldırım IV Projesi

Yıldırım füzesinin geliştirilmekte olan veya olabilecek olan bir çözümüdür. Hakkındaki bilgiler söylenti seviyesindedir. 2500 km menzile ulaşabileceği söylentileri de vardır. (vikipedia!)SOM-C Projesi

Som-B füzesinin çeşitli datalink ve veri bağı yetenekleriyle güncellenmiş yeni versiyonu olması planlanmıştır. (ocay)

Hareketli su üstü hedeflerini vurma kabiliyetine sahip SOM-C1 ve SOM-C2 varyantlarının geliştirilmesi çalışmalarına bir süre önce başlanmıştır. (Tübitak Sage / SST)

SOM-C1 füzesinin Yüksek patlayıcılı basınç - Parçacık etkili harp başlığı ile donatılması, SOM-C2 füzesinin ise Ön Delici ve Ana Deliciden oluşan Ardışık Delici Harp Başlığına sahip olması muhtemeldir. (SU)

SOM-D Projesi

Som füzesinin gemilerden atılabilecek versiyonu üstüne çalışıldığı söylenmektedir.  (ocay)

Som-ER Projesi

Som füzesinin uzatılmış menzilli bir sürümü olduğu söylenmektedir. (ocay)

SOM Kara / Som Füzesinin Kara Konuşlu Versiyonu

Som füzesinin kara konuşlu bir versiyonunu üstüne çalışıldığı söylenmektedir.  (ocay)

Atmaca Füzesi Faz II Projesi - Roketsan

2o19 yılında başlatılması beklenmektedir. Daha gelişmiş bir arayıcı başlık [çift modlu RF+IIR tipi] yanında füzesin denizaltı platformlarında ateşlenmesini sağlayacak bir kabiliyetin de kazanılması beklenmektedir. (İbrahim Sünnetci)

yakusha

Haz 16, 2018, 06:43 ös #5 Son düzenlenme: Haz 16, 2018, 09:37 ös yakusha
Tarihsel Notlar

J Projesi, K Projesi, L Projesi, M Projesi

J Projesi 150km menzilli topçu roketlerinin geliştirilmesini hedefleyen bir proje olarak Çin teknoloji transferiyle başlamış ve Yıldırım füzesi olarak sonuçlanmıştır.

K Projesi 100km menzilli çok namlulu roket atar geliştirilmesi hedefiyle Çin teknoloji transferiyle başlamış ve Kasırga sistemi olarak envantere girmiştir.

L projesi 300km menzilli kısa menzilli balistik füze geliştirilmesi hedefiyle Ukrayna işbirliğiyle başlamış, daha sonra proje maliyetli bulunarak iptal edilmiştir. Ukrayna ilgili proje üstünde çalışmalarına devam ederek GROM füzesini geliştirmiştir.

M projesi 500km menzilli kısa menzilli balistik füze geliştirilmesi hedefiyle Pakistan işbirliğiyle başlamıştır. Pakistan, Şahin/Shaheen füzesi temelli bir çözüm önermiş, lakin daha sonra proje çeşitli siyasi sebeplerle hayata geçirilememiştir.

B Projesi L projesinin hayata geçirilememesi üzerine Yıldırım-I füzeleri temelli olarak hayata geçirilmiş ve Bora-I füzeleri olarak ürüne dönüşmüştür.

(Savunma ve Havacılık dergisinde yayınlanan İbrahim Sünnetci makalesinden özetle  + Ocay)

yakusha

Sivil Projeler

Burak Uzay Sonda Roketi - Roketsan
MUFA / Mikro Uydu Fırlatma Aracı - Roketsan
Şimşek UFA / Uydu Fırlatma Aracı - Roketsan
Ümit / Uydu İtki Motor Projesi

Tüm bu sistemler için bkz: Türk Savunma Sanayi: Uzay Sistemleri

yakusha

İlave Notlar

Motor maddeleri için bkz: Türk Savunma Sanayi: Motor Projeleri

yakusha

Değişiklik Tarihçesi

05.07.2018 - Ufa ve Şimşek maddesi Uzay Araçları makalesine taşındı. Kritik alt sistemler başlığı eklendi. Kale-3500 motoru eklendi.
27.12.2018 - Motor maddeleri Türk Savunma Sanayi: Dizel ve Benzinli Motor Projeleri başlığına taşındı.
21.01.2019 - Som-C1 ve Som-C2 maddeleri eklendi.